Оновлення Bios

Як оновити BIOS (біос) на ноутбуці? У рекомендаціях з обслуговування ноутбука ви можете зустріти згадку про необхідність оновлювати BIOS. Але далеко не всі користувачі знають, що це таке. Справа в тому, що під час роботи ми, користувачі, частіше зустрічаємося з операційною системою. Саме її графічний інтерфейс відображається при завантаженні ноутбука і супроводжує нас у всіх додатках. Але насправді без біоса неможлива робота на ноутбуці в принципі. Операційна система не змогла б без БІОСА навіть вивести на екран картинку. У цій статті ми дізнаємося, як оновити BIOS на ноутбуці, навіщо і як часто це потрібно робити.

  • Що таке BIOS?
  • Як зайти в BIOS на різних ноутбуках
  • Як оновити bios на ноутбуці: покрокова інструкція
  • Важливі зауваження про BIOS на ноутбуці

Що таке BIOS?

BIOS – базова система введення-виведення, яка є посередником між операційною системою: Windows, Linux або iOS, і компонентами лептопа. Як і будь-яка програма, біос може містити помилки. Оновлення знімає такі проблеми. Втім, установка нової версії BIOS може знадобитися і з іншої причини. Іноді виробники включають підтримку нових модулів пам’яті або процесорів.

Як зайти в BIOS на різних ноутбуках

BIOS запускається відразу при включенні ноутбука. У старіших моделях добре видно букви в лівому верхньому кутку екрану відразу після початку завантаження. Потім вони зникають і змінюються картинками запуску ОС, оскільки саме їй передається керування лептопом. Щоб дізнатися, як увійти в BIOS на ноутбуці, потрібно спочатку визначити його модель або як мінімум виробника. Ось типові способи для найпопулярніших брендів:

  • ASUS: при включенні утримуйте F2.
  • ACER: теж F2, DEL або більш екзотичні клавіші: Ctrl-Alt-ESC або F1.
  • Compaq: клавіша F10.
  • DELL: класична DEL або F2 або вкрай рідко – Ctrl-Alt-Enter.
  • HP: клавіші F2 або ESC.
  • LENOVO: Del або F2.

Повний список зайняв би надто багато місця. Тому якщо жодна з цих комбінацій не допомогла, зверніться до інструкції ноутбука або запитайте у нас в коментарях нижче.  Якщо у вас все вийшло, то має з’явитися приблизно таке вікно.

Не забудьте, що до того, щоб відкрити BIOS на ноутбуці, ви повинні його перезавантажити або вимкнути і знову включити. Тому, що повідомлення біос видно лише в перші секунди роботи.

До речі, якщо натиснути в цей момент Pause, то букви в лівому верхньому кутку застигають на екрані. Можна побачити версію і інші деталі біос.

Як оновити bios на ноутбуці: покрокова інструкція

Зайдіть на сайт виробника і знайдіть сторінку підтримки вашої моделі. Для цього краще скористатися пошуком, так як у будь-якого провідного бренду список ноутбуків становить не менше сотні пристроїв різної давності випуску.

На сторінці підтримки зазвичай потрібно вибрати розділ драйвери і утиліти, потім вказати операційну систему, яка встановлена на ноутбук. Потрібні нам пункти меню повинні називатися BIOS і утиліти BIOS. Перший містить інформацію про свіжу версію базової системи введення/виводу, а другий сам Bios.
Визначаємо версію біос, яка доступна для нашої моделі. Зверніть увагу, що багато виробників публікують список змін, які несе оновлення. Якщо рішення вашої проблеми немає в списку, то цілком ймовірно, що проблема не в bios.
Тепер визначаємо поточну версію BIOS на ноутбуці. Для цього запускаємо додаток MSInfo. Натискаємо клавішу Win і починаємо писати перші літери назви програми. Знаходимо розділ про БІОС і дивимося версію.

Якщо у вас більш стара версія, ніж на сайті виробника, то йдемо далі. Завантажуємо утиліту для відновлення BIOS ноутбука. Як це зробити також показано на прикладі сторінки підтримки лептопа.

Раніше для прошивки використовувалися тільки DOS-програми. Тепер все можна зробити звичайним додатком, наприклад, WinFlash прямо з-під Windows.
Встановлюємо програму і запускаємо.

Примітка. Файли утиліти прошивки BIOS на ноутбуці і самі файли прошивки зазвичай поставляються в архіві, формат ZIP. Їх потрібно попередньо розпакувати в який-небудь створений на диску C: або D: каталог. І лише потім запустити.
Беремо з сайту виробника найновішу версія bios для нашого ноутбука. Обов’язково запам’ятайте каталог, куди ви розпакували файл.
При запуску утиліта оновлення БІОС відразу запитує шлях до файлу з прошивкою. Знаходимо каталог, в який ми її розпакували, і вибираємо потрібний файл.

У цей момент обов’язково підключаємо блок живлення і переконуємося, що заряд батареї не менше 20%. В іншому випадку програма навіть не почне свою роботу. Справа в тому, що при будь-яких збоях з живленням ви ризикуєте отримати замість робочого лептопа із застарілою версією БІОС мертвий шматок заліза і пластику.
У вікні утиліти оновлення BIOS на ноутбуці, в нашому випадку WinFlash, ми знову побачимо встановлену версію, і варіант з сайту виробника. Якщо вони збігаються, то кнопка Flash буде недоступна. В іншому випадку натискаємо на Flash і чекаємо завершення процедури.

BIOS на ноутбуці оновлений! Після перезавантаження лептоп вже буде працювати з новою версією базової системи вводу/виводу. Будь-яких явних проявів поновлення шукати не варто. Зміни, як правило, непомітні. Підтвердити ж факт поновлення можна тією ж програмою MSInfo.

Важливі зауваження про BIOS на ноутбуці

Лептоп – пристрій досить закрите з точки зору гнучкості налаштувань. Будь-яке підвищення частоти роботи процесора пам’яті неминуче призведе до перегріву і передчасного виходу з ладу елементів ноутбука. Тому не варто покладати на налаштування БІОС якихось завищених очікувань. Максимум, що ви зможете зробити, трохи підняти частоту процесора, якщо це дозволено виробником, і вибрати пристрій для завантаження.

Остання можливість корисна, коли ви хочете завантажитися з флешки. Наприклад, це необхідно при боротьбі з вірусами чи встановлені віндовс. В цьому випадку ви завантажуєте образ завантажувального диска з сайту розробника і завантажуєтесь з нього. Попередньо ви повинні зайти в BIOS ноутбука і вказати USB-drive як головний пристрій для завантаження. У всіх інших випадках біос марний, і його настройки краще не чіпати звичайному користувачеві.

Як і виробники лептопів ми ще раз попереджаємо вас будь-які операції з ремонту або поліпшення ноутбука краще довірити професіоналам. Тільки при наявності якихось проблем з роботою ноутбука буває необхідно робити якісь дії з його базовою прошивкою. Більшість збоїв відбувається через некоректну роботу програм уже в операційній системі. Біос ж є лише посередником між програмною та апаратною частиною ноутбука.

Якщо у вас виникли якісь питання, ми готові відповісти на них в коментарях нижче. Наш нксперт обов’язково Вам відповість!

Share this post: