В цій статті ми розглянемо найпоширеніші проблеми через які не включається ноутбук і способи їх вирішення. Розберемось, що робити, коли: ноутбук не реагує на кнопку живлення; ноутбук показує заставку, але далі не завантажується; ноутбук гуде, але замість зображення чорний екран.
Відповідей на питання «Чому не включається ноутбук?» може бути безліч – все залежить від того, що саме робить пристрій при включенні. При натисканні кнопки живлення необхідно поспостерігати за ноутбуком: якщо вентилятор не шумить, а світлодіоди на корпусі не загоряються – швидше за все, відсутнє живлення. Проблема може бути як в блоці живлення, так і в зарядному гнізді, а в особливо важких випадках – в живленні на самій материнській платі. Давайте розглянемо ці випадки докладніше і з’ясуємо, що робити якщо не включається ноутбук. До речі, всі наведені нижче інструкції підходять для будь-якої моделі ноутбука – Леново, асус, hp і інші.
Проблема з кабелем зарядки або вилкою в розетці
Отже, ваш ноутбук не реагує на кнопку включення, при цьому не горить жоден світлодіод і не гудуть вентилятори? В першу чергу, перевірте його живлення: візьміть зарядний пристрій і підключіть його до ноутбука – повинен засвітитися індикатор. Якщо світлодіод не світиться, можливо, проблема в кабелі зарядки або вилці в розетці. Щоб це перевірити, злегка посувайте сам кабель – якщо лампочка на ноутбуці загориться хоча б на секунду, значить, кабель вийшов з ладу і його необхідно замінити.
Не допомогло? Тоді зверніть увагу на індикатор на самому блоці живлення: якщо він горить, значить блок в порядку і проблема в кабелі, зарядному гнізді або материнській платі. Якщо не горить – спробуйте підключити його до іншої розетки або перепідключити заново.
Непрацюючий блок живлення
На деяких блоках живлення присутня лампочка, яка спалахує при включенні зарядного пристрою в мережу. Якщо вона горить – значить блок в порядку і проблема в іншому. Якщо ж не горить – блок живлення не працює і підлягає заміні. Буває, що на блоці живлення немає світлодіода: в такому випадку, для перевірки працездатності блоку потрібно мультиметр. У домашніх умовах перевіряти блок не рекомендується, краще звернутися в сервісний центр.

Зламане зарядне гніздо
Щоб визначити працездатність зарядного пристрою, перевірте його, по можливості, на іншому ноутбуці. Якщо зарядка працює, значить, проблема може бути в зарядному гнізді. Підключіть її до ноутбука, який не включається, і злегка поворушіть штекер – можливо, гніздо зарядки «відійшло». Якщо лампочка живлення на пристрої загориться, значить, зламано зарядний гніздо – для ремонту зверніться в сервісний центр.
Немає живлення на материнській платі
Якщо все вищеперелічене не підходить, значить, справа в материнській платі. Відсутність живлення материнки- одна з найнеприємніших і дорогих поломок. У домашніх умовах полагодити її не можна, необхідно буде нести ноутбук в сервісний центр.
Важливо!
Існує міф, що ноутбуки не працюють без акумулятора. Це неправда – будь-який ноутбук можна запустити безпосередньо від мережі, навіть якщо вийняти акумулятори або він вийшов з ладу. Тому, якщо нічого не допомагає – спробуйте витягнути акумулятор і підключити ноут безпосередньо до мережі, можливо, проблема весь цей час була в несправній батареї.
Ноутбук включається, показує заставку, але система не завантажується
Іноді, буває так, що ноутбук включається, але не завантажується Windows. Дану поломку можна легко відрізнити від інших: при запуску ноута на екрані з’явиться або назва моделі пристрою, або якісь символи і лише потім – чорний екран. Можливі два варіанти проблеми: апаратна, коли вийшов з ладу жорсткий диск і програмна – коли «злетіла» Windows.
Поломка HDD / SSD диска
Якщо жорсткий диск вийшов з ладу, при запуску ноутбука на частку секунди з’явиться повідомлення про поломку. Найчастіше: «reboot and select proper boot device …». В такому випадку необхідно перевірити диск на биті сектора за допомогою спеціального софту (наприклад, Victoria або HDD Regenerator), а також відключити всі зовнішні usb-пристрої (мишки, флешки, клавіатури) і спробувати завантажитися заново.
Також, можливо, в біосі випадково виставилося завантаження з флешки – необхідно увійти в біос і виставити завантаження з жорсткого диска або просто повернути настройки біос до оптимальних. Вхід в біос на кожному пристрої здійснюється по-різному, найчастіше при включенні необхідно швидко натиснути одну з кнопок (F1-F12, Delete і інші).
Якщо все вищеперелічене не допомогло, або у диска присутні фізичні ушкодження або велика кількість бедів, набагато простіше придбати новий жорсткий диск. Встановити його можна самостійно, але якщо немає досвіду, краще звернутися до фахівців.
Проблема в ОС Windows
Відповідь на питання «Чому ноутбук включається, але не завантажується?» часто криється в проблемах самої операційної системи. Якщо при завантаженні з’являється вікно «Додаткові параметри» – спробуйте відновити ОС через розділи «Відновлення системи» (якщо створювали точку відновлення) або «Відновлення при завантаженні».
Якщо ж не висвітлюється навіть сам завантажувач або відновлення не допомогло, систему доведеться встановлювати заново. Зробити це можна самостійно, за допомогою образу ОС і завантажувальної флешки, або через ліцензійний CD-диск.

Ноутбук включається, але замість зображення чорний екран
Якщо при включенні ноутбука не включається екран, значить, проблема апаратна. Можливо, вийшов з ладу відеочіп, чіпсет материнської плати або, в окремих випадках, оперативна пам’ять. Давайте розберемося, як перевірити, що саме зламалося, і чому ноутбук включається, а екран не працює.
Зламався відеочіп або материнська плата (часто чіпсет)
Ноутбук гуде, але не включається? Можливо, проблема в відеокарті або в самому екрані – відійшов або окислився шлейф монітора, перегорів відеочіп або вийшов з ладу чіпсет «материнки». Якщо є підозри, що зламався саме екран, спробуйте підключити ноутбук до іншого монітора (підійде будь-який сучасний телевізор). Передати зображення можна за допомогою DVI, HDMI або VGA кабелів.
Зображення не з’явилося на іншому моніторі? Проблема в відеочіпі або материнській платі, несіть в ремонт. Зображення з’явилося? Значить екран ноутбука або зламався, або банально відключився. На ноутбуках є поєднання клавіш, яке відключає екран і він залишається вимкненим навіть після перезавантаження. Знайдіть на клавіатурі в рядку кнопок «F» значок з перекресленим екраном і натисніть його одночасно з кнопкою «Fn».
Не працює оперативна пам’ять
Одна з причин, чому не включається екран ноутбука – поломка або окислення контактів оперативної пам’яті. Тут допоможе тільки розбір ноута і перевірка модулів оперативної пам’яті, або чистка контактів. Якщо не маєте досвіду в розборі, краще звернутися до більш досвідчених людей, щоб не зробити гірше.
Впевнені в своїх силах? Тоді зніміть задню кришку ноутбука, або клавіатуру (в залежності від моделі), відключіть акумулятор і, коли доберетеся до плашок оперативки, зніміть їх і зачистіть контакти гумкою. Потім поставте модулі назад, підключіть шлейф акумулятора і перевірте працездатність ноутбука. Якщо не допомогло, несіть в сервісний центр – там вам проведуть повну діагностику і замінять зламані компоненти.