Встановлення Windows з зовнішнього HDD

Доброго дня! Сьогодні мова піде про те, як встановити Windows XP, Windows 7, Ubuntu і Live cd за допомогою зовнышнього USB накопичувача. Одночосно Ви зрозумієте, що зовнішній портативний запам’ятовуючий пристрій дуже потрібен не тільки для переносу потрібних даних.

Передісторія
Маючи зовнішній HDD на 500 Гб, Ви мабуть нераз задумувалися яким чином позбутися від необхідності тримати під рукою купу різних CD/DVD дисків для відновлення системи.Значно  зручніше скопіювати все необхідне для аварійного завантаження системи, або її встановлення на  USB диск. Тим більше в нетбука не має CD/DVD-приводу. Мабуть не одноразово хотілося мати можливість встановлення Windows XP, Windows 7, Windows 8 чи Ubuntu з зовнішнього USB носія.

Реалізація
Найпростіший і, здається, правильний метод реалізації даного задуму через завантажувач Grub4dos, який дозволить грузиться з зовнішнього HDD USB диска, показуючи при цьому  красиве меню в якому можна вибирати завантаження iso образу. На сайті розробників Grub4dos можна знайти позначку про те, що реалізація завантаження ISO образу знаходиться на експериментальній стадії. І справді, виявилося, що не достатньо скопіювати ISO образ дистрибутиву систем на зовнішній USB диск і прописати їх в меню завантаження, що б все працювало. Про те вирішенні яке відразу запрацювало читайте далі. А зараз про встановленняGrub4dos.

І так встановлення Grub4dos на зовнішній жорсткий диск
Для початку запишемо grub4dos в MBR (завантажувальний сектор) нашого зовнішнього диска. Для цього робимо наступне:

 • беремо архів Grubinst (наприклад «grubinst-1.1-bin-w32-2008-01-01.zip» або якщо є – свіже),
 • беремо архів Grub4dos (наприклад «grub4dos-0.4.4-2009-06-20.zip» або свіже),
 • дізнаємося номер диска в MBR якого будемо записувати завантажувач, для цього запускаємо «C: \ Windows \ System32 \ diskmgmt.msc» і дивимося під яким номером визначається системою зовнішній hdd (скріншот з прикладом),
 • записуємо завантажувач (сподіваюся про бекап пам’ятаєте) командою: «grubinst.exe (hdX, Y)», замість X підставивши номер свого зовнішнього диска (зазвичай 0 – номер локального диска, 1 – номер зовнішнього диска), Y – номер розділу на диску, куди буде скопійований код Grub4dos (зазвичай це перший розділ, тобто 0), якщо у вас зовнішній hdd визначається під номером 1 і ви хочете записати код grub4dos в перший розділ зовнішнього диска, значить команда буде «grubinst.exe (hd1,0 ) »,
 • копіюємо файл «grldr» з архіву grub4dos в корінь диска, в MBR якого тільки що встановили завантажувач.

Якщо все зроблено правильно, завантажувач Grub4dos встановлений в MBR зовнішнього жорсткого диска. Переконатися в цьому можна спробувавши завантажитися з зовнішнього HDD. Для цього слід перезавантжити ноутбук, нетбук чи комп’ютер зайти в Bios і вибрати загрузку з зовнішнього USB диска.

Встановлення ISO образу дистрибутива Windows XP на зовнішній USB диск для подальшої інсталяції (використовуючи FiraDisk)

 • Качаємо FiraDisk (посилання для скачіваенія на форумі в кінці першого поста)
 • Качаємо Winimage.
 • Далі необхідно розпакувати вміст FiraDisk і відредагувати файл txtsetup.oem (що знаходиться в корені архіву FiraDisk), замінивши його вміст на наступне:

[Disks]
d1 = “FiraDisk Installation Disk”, \ firadisk.sys, \
d1 = “FiraDisk Installation Disk”, \ firadisk64.sys, \

[Defaults]
scsi = firadisk32

[Scsi]
firadisk32 = “FiraDisk Virtual Disk Driver x86”, firadisk
firadisk64 = “FiraDisk Virtual Disk Driver x64”, firadisk

[Files.scsi.firadisk32]
driver = d1, firadisk.sys, firadisk
inf = d1, firadisk.inf

[Files.scsi.firadisk64]
driver = d1, firadisk64.sys, firadisk
inf = d1, firadisk.inf

 • Запускаємо Winimage, і створюємо образ дискети (File -> New)
 • Далі копіюємо вміст архіву FiraDisk разом з новим відредагованим txtsetup.oem в образ дискети (Image -> Inject)
 • Зберігаємо образ дискети у файл firadisk.ima вибравши розширення образу «ima»
 • Залишилося додати в menu.lst (що знаходиться в корені завантажувального USB диска) такі рядки

title Windows XP
map –mem /firadisk.ima (fd0)
map –mem /winxp.iso (hd32)
map –hook
chainloader (hd32)

При цьому рядок «map -mem /winxp.iso (hd32)» явно вказує, що образ системи Windows XP повинен знаходитися в корені USB завантажувального диска і називатися winxp.iso.

Тепер, завантажившись з зовнішнього USB диска і вибравши в меню Grub4dos пункт «Windows XP», повинен завантажитися образ дискети firadisk.ima, який у свою чергу автоматом встановить драйвер firadisk, завдяки якому образ winxp.iso повинен завантажитися в пам’ять для подальшого запуску.

Після вищевикладених маніпуляцій образ Windows XP повинен запуститися відразу. Єдиний мінус – довге завантаження в пам’ять на етапі запуску образу.

Встановлення ISO образу Windows 7 на зовнішній диск для подальшої інсталяції (використовуючи imdisk)

Щоб запустити образ Windows 7, достатньо скопіювати його на USB диск і додати в menu.lst наступне вміст (замінивши «win7.iso» на ім’я свого образу):

title Windows 7
map /win7.iso (hd32)
map –hook
chainloader (hd32)

Однак при спробі інсталяції Windows 7, встановлення пише що не може знайти CDROM і не дає можливості продовжити. Тому потрібно драйвер віртуального CDROM’а, який можна «підсунути» в цей момент.

Для цього робимо наступне:

 • Качаємо драйвер віртуального CDROM’а imdisk.
 • Розпаковуємо скачаний архів imdiskinst.exe в папку imdisk (ім’я папки має бути саме imdisk).
 • Далі треба створити і зберегти в папку imdisk три виконуваних файли (SetupImDisk.cmd, SetupCDROM7.cmd, Setup.bat), вони будуть запускати встановлення драйвера віртуального CDROM’а під час інсталяції Windows 7. Нижче вміст цих файлів:

Файл SetupImDisk.cmd

:ECHO ON
rundll32.exe setupapi.dll, InstallHinfSection DefaultInstall 132. \ imdisk.inf

Файл SetupCDROM7.cmd

:ECHO ON
Set fullname =% srcdrv% \ win7.iso
imdisk -a -f% srcdrv% \ win7.iso -m #:

Файл Setup.bat :

@ECHO OFF for %%x in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%x:\imdisk\SetupImDisk.cmd set rcdrv=%%x: echo Find the USB in %srcdrv%\ echo0 cd\ %srcdrv% cd imdisk echo Begin with SetupImDisk.cmd echo. call %srcdrv%\imdisk\SetupImDisk.cmd @ECHO OFF echo. echo Now going to SetupCDROM.cmd echo. pause echo. call %srcdrv%\imdisk\SetupCDROM7.cmd @ECHO OFF echo. echo Done. Have Fun….. echo. pause for %%y in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%y:\look.win set install=%%y: cd\ %install% cd sources setup.exe exit
 • Теперь копируем получившуюся папку imdisk в корень загрузочного USB диска (должен получиться такой путь «(ИМЯ ДИСКА):\imdisk\», например «E:\imdisk\«).
 • Залишилося дати ім’я «win7.iso» образу Windows 7, розмішені в корені завантажувального диска (повинен вийти такий шлях «(ДИСК): \ win7.iso», наприклад «E: \ win7.iso«), необхідно дотримати саме такий шлях для того, щоб не було помилок при виконанні CMD і BAT скриптів, написаних вище, тобто вони прив’язані до імен файлів.
 • І наостанок краще ще раз перевірити наявність в menu.lst правильного запису запуску iso образу або за відсутності додати її:

title Windows 7
map /win7.iso (hd32)
map –hook
chainloader (hd32)

Все, тепер образ дистрибутива Windows 7 готовий для інсталяції з зовнішнього USB диска, правда інсталяція автоматично все одно не пройде і доведеться вручну встановити драйвер віртуального CDROM’а коли його попросить установка, для цього в момент повідомлення про необхідність встановити драйвер CDROM’а необхідно проробити наступні нескладні дії:

Зайти в режим командного рядка комбінацією Shift + F10
Перейти в дерикторію imdisk на завантажувальному USB диску командою «pushd E: \ imdisk» (підставивши замість букви диска E ту, під який в даний момент знаходиться USB диск).
Запустити встановлення драйвера командою setup.bat (відбудеться встановлення драйвера «imdisk» і монтування образу «win7.iso» у віртуальний CDROM). Все встановлення ОС Windows 7 пройшла успішно.

Встановлення ISO образу Ubuntu на зовнішній USB диск для подальшого запуску
Для запуску з зовнішнього USB диска способу Ubuntu 10.04 достатньо додати в menu.lst наступний запис:

title Ubuntu
map /ubuntu.iso (hd32)
map –hook
root (hd32)
kernel / casper / vmlinuz iso-scan / filename = / ubuntu.iso boot = casper quiet splash – locale = ru_RU
initrd /casper/initrd.lz

Після запуску встановлення Ubuntu пройшло успішно.

Працівники СЕРВІС ІТ ПЛЮС завжди раді Вам допомогти у вирішенні ваших питань! Навіть коли ваш ноутбук не працює ми з радістю проведемо безкоштовну діагностику і тільки тоді ви вирішите чи ремонтувати ваш ноутбук.

Share this post: