Чому гріється ноутбук?

Сучасні ноутбуки володіють високою продуктивністю, що дозволяє досягати реалістичної картинки в іграх, якісного звучання, швидкої роботи в розвинутих програмах. Приріст потужності призводить до споживання електроенергії і як наслідок, до сильного нагрівання окремих компонентів системи, ось чому гріється ноутбук.

Найбільш «гарячими» компонентами портативного комп’ютера є, звичайно ж, процесор і відеокарта. Саме на них припадає найбільше навантаження під час роботи. Також сильно гріються південний міст материнської плати, жорсткі диски і модулі пам’яті.
Перегрів ноутбука призводить до нестабільної роботи системи, а іноді до виходу з ладу окремих компонентів або і всього комп’ютера.
Для боротьби з високою температурою, використовуються різні системи охолодження.

Система охолодження

Одним з ключових моментів для нормальної роботи будь-якої електронної системи є охолодження елементів цієї системи. Ноутбук, як портативний пристрій, має складну систему охолодження, і вимагає дбайливого користування і регулярної чистки ноутбука. Як правило, під час експлуатації ноутбука охолоджуючі елементи засмічуються, пристрій перегрівається і вимикається. Ноутбук виключається тому, що спрацьовує захист, який запобігає розплавленню елементів.

Для довгої роботи компонентів ноутбука слід усувати перегрівання, або його причину своєчасно – тобто робити чистку вентилятора від пилу, змазка термопастою та інше не рідше одного разу на рік. Для контролювання температури комплектуючих всередині ноутбука застосовуються різні програми моніторингу наприклад: Everest, Hardware Monitor та інші.

Зовнішні ознаки того, що ноутбук перегрівається.

 • Ноутбук раптово вимикається. Виключення комп’ютера здійснює система захисту від перегріву, тому після його виключення буде незайвим включити його і заглянути в БІОС. Там можна буде подивитися температуру основних вузлів ноутбука.
 • Періодичні зависання і перезавантаження. Проблема тут швидше за все через перегрів відеокарти. Ще однією ознакою можуть стати спотворення картинки в іграх, так звані «арт ефекти».
 • Постійна і галаслива робота вентилятора. Якщо у Вас проявилася ця проблема, значить системі охолодження потрібне чищення або заміна, особливо якщо до цього ноутбук працював тихо.
 • Гарячий корпус. Якщо у Вас корпус нагрівається набагато сильніше, ніж раніше, варто звернути на це увагу, особливо якщо присутня і попередня ознака. Чистка кулера і всієї системи охолодження, якщо сильно гріється корпус ноутбука, просто обов’язкова – інакше ноутбук може завдати опіки.
 • Якщо інформація стала читатися повільніше, або взагалі перестала читатися, варто звернути увагу на температуру Вашого вінчестера.

У ноутбуках застосовується система охолодження, що складається з радіаторів, теплопровідних трубок і вентилятора. Простору в ноутбуці не багато, і вентиляційні отвори не великі, тому вони дуже швидко забиваються пилом, який спресовується в заслінку яка не пропускає повітря. Ноутбук перегрівається, сам вимикається, погано працює, а може і зовсім згоріти від перегріву.

Система охолодження складається з декількох частин: радіатора, кулера, який продуває повітря крізь нього, і тепловода, який з’єднує процесор і іноді відеокарту з радіатором для відводу тепла. Кулер забирає повітря через спеціальні отвори на днище ноутбука і продуває його через пластини, що знаходяться в радіаторі, тим самим охолоджуючи його. Разом з повітряним потоком в систему охолодження потрапляє пил та інші сторонні частинки, які осідають на пластинах радіатора, лопостях кулера і тим самим знижують потік, що проходить через систему. Зрештою, система перестає пропускати повітря взагалі, і тоді ноутбук починається перегріватись, далі відключається, і звичайно, може вийти з ладу.

Найбільш поширені причини перегріву і способи їх усунення:

 • пилПил – один з найголовніших причин перегріву ноутбука. Запилення корпусу відбувається саме по собі. Пил забивається в щілини радіатора, лягає на корпус вентилятора, перешкоджаючи відведення тепла і уповільнюючи швидкість обертання лопатей. Звичайно можна порадити користувачам працювати в чистих приміщеннях, де кількість пилу і різних частинок в повітрі мінімально, але навіть у цьому випадку через деякий час ноутбук запилиться. Для профілактики перегріву ноутбук хоча б раз на рік слід відносити до сервісного центру на чистку. Ні в якому разі не варто робити це самостійно. При розбиранні або чищенні Ви можете привести ноутбук до повної непрацездатності і його ремонт обійдеться Вам набагато дорожче, ніж його чистка. Тим більше в сервісному центрі розбирають і чистять ноутбук всередині від пилу, а також продувають зовнішні модулі.
 • висохла термопаста
  Якщо у Вас сильно гріється процесор, але кулер працює нормально, цілком можливо, що проблема криється в термопасті. Термопаста – це паста з додаванням металевих домішок для кращого відведення тепла. Вона наноситься між процесором і радіатором, забезпечуючи більш ефективну передачу тепла за рахунок кращого контакту радіатора і процесора. З часом термопаста висихає і втрачає свої властивості, відповідно, процесор починає грітися сильніше. Для усунення проблеми термопасту необхідно замінити, перед цим знявши кулер з процесора і очистивши контактні поверхні. Цю операцію без проблем зроблять у сервісному центрі.
 • Вихід з ладу системи охолодження
  З часом система охолодження перестає забезпечувати хороший рівень охолодження. Вентилятори починають обертатися слабше, осі обертання зміщуються. Іноді буває так, що встановлена система охолодження може не справлятися з охолодженням при сильних навантаженнях. Для усунення проблем необхідно поміняти компоненти системи охолодження, або замінити її на більш потужну. Підбір потрібних компонентів та їх встановлення неможливі без певної кваліфікації і досвіду, тому слід звернутися до досвідчених фахівців сервісного центру.

Ще одним рішенням для слабкої системи охолодження може стати покупка підставки з вентиляторами. Поклавши ноутбук на неї, ми забезпечимо більш сильний продув корпусу і, як результат, температура всередині ноутбука впаде.

Що робити для профілактики перегріву ноутбука

 • Намагайтеся не працювати за ноутбуком на м’яких поверхнях, наприклад, на ліжку – покривало легко закриє вентиляційні отвори, що призведе до перегріву ноутбука. Якщо виникла така необхідність – використовуйте підставку під ноутбук.
 • Періодично відносьте ноутбук на чистку в сервісний центр – це дозволить запобігти накопиченню пилу всередині корпусу.
 • Якщо система охолодження вже не забезпечує найкраще охолодження, поміняйте її на нову в сервісному центрі, або купіть підставку під ноутбук з вентиляторами.
 • Якщо проблеми виникли, поставте якусь утиліту для відстеження температури або подивіться в Біосі. Звичайно ж найоптимальнішим рішенням буде віднести ноутбук на діагностику і ремонт в сервісний центр.

Слід зауважити, що внаслідок перегріву цілком можуть згоріти комплектуючі, та через це може виключатися ноутбук, тому якщо є підозра на перегрів ноутбука, слід негайно його перевірити у фахівців сервісного центру. Своєчасний ремонт та діагностика системи охолодження буде коштувати значно дешевше, ніж ремонт і заміна дорогих компонентів ноутбука.

Share this post: