Яка відеокарта краще

Дану статтю хочеться написати про відеокарти, так як багато людей звертаються з проханням допомогти у виборі. При покупці або модернізації комп’ютера у будь-якої більш-менш граючої ігри людини виникає питання: яка відеокарта краще для ігор і яку вибрати? Звичайно, якщо ви не любите грати або улюблена гра це «Косинка» чи якась інша логічна іграшка, то відеокарта підійде будь-яка.

Для двовимірних ігор (НЕ 3D) немає різниці по потужності відеокарти, тому що вона використовується практично тільки для виведення зображення і від неї не потрібно складних обрахунків простору. В цьому випадку підійде навіть вбудована відеокарта. Для тривимірних ігор все навпаки. Продуктивність в іграх безпосередньо залежить від потужності відеокарти і її характеристик. Зараз розглянемо яка відеокарта краще для ігор.

яка відеокарта краща

Щоб краще розуміти і що краще брати для ігор, давайте розглянемо які відеокарти бувають:

 • Вбудовані відеокарти (інтегровані)
 • Дешеві «затички» для слота в материнській платі
 • Бюджетні
 • Середнього класу
 • Високого класу

А тепер подивимося, що ж кожна категорія з себе представляє.

Вбудовані або інтегровані відеокарти

Інтегровані відеокарти почали використовувати вже давно і користуються популярністю у невимогливих користувачів. Основна її перевага – це ціна. Адже за неї практично нічого не потрібно платити, своєрідна халява. В деякі плати вбудовані більш-менш продуктивні чіпи, рівня десь NVidia 8500GT, але сьогодні цього вже мало.

Пам’ятаю, в 1999 році були материнки на чіпсеті Intel i810 з вбудованою графікою. У своїй глибинці тоді вперше можна було пограти в 3D іграшки. Сьогодні 3D-графікою вже нікого не здивуєш і якщо збираєтеся грати, то інтегровані відеокарти не підходять.

Не так давно відеокарти стали вбудовувати не тільки в материнські плати, але і безпосередньо в центральний процесор. Це Intel HD Graphics в процесорах архітектури Sandy Bridge (наприклад процесори Core i5 2550K, Core i7 2700K) і Ivy Bridge (Core i5-3570K і i7-3770K), які забезпечують продуктивність порівнянну з Radeon HD5450. Для AMD це архітектура AMD Fusion з технологією Dual Graphics.

У ці процесори вбудований повноцінний відеочіп. Наприклад в процесори сімейства LIano A-серії AMD A8-3550 і A8-3550P вбудований графічний чіп HD6550D з повноцінною підтримкою DirectX 11 (чого в Intel HD Graphics немає), здатний замінити дискретну відеокарту бюджетного рівня (типу NVidia GeForce GT430-440). Загалом то, ці варіанти більш привабливіші вбудованим в материнки, але ціна таких процесорів поки що кусається.

Тут вже дивіться за своїми можливостями і поточним обставинам (купується новий комп’ютер або модернізується старий, конфігурація, вимоги). Тільки зверніть увагу, на материнській платі повинен бути відеовихід для підключення монітора! Не на всіх платах він є, а якщо зібралися використовувати гібридний процесор, то материнська плата обов’язково повинна підтримувати виведення зображення з вбудованого графічного чіпа. Далі розглянемо дискретні відеокарти.

Характеристики дискретних відеокарт

Відразу скажу, що знання технічних характеристик обраної відеокарти не дає однозначного поняття про її продуктивність, бо дуже багато чинників на це впливає. За характеристиками можна лише в загальних рисах зрозуміти з чим маємо справу, але реально порівнювати відеокарти потрібно по тестах в інтернеті.

Так вже виходить, що продуктивність багато в чому залежить від архітектури відеочіпа і його внутрішніх характеристик, про які в прайсах не пишуть. Те ж саме і з процесорами. Можна взяти два процесори з однаковою частотою, але вони можуть відрізнятися по продуктивності в два рази, через різну внутрішню архітектуру (принципової схеми, іншими словами).

Ось основні характеристики відеокарт:

Відеочіп (GPU, графічний процесор) – це основний параметр, що впливає на швидкість обробки 3D-графіки. Але, як я вже сказав, його назва вам ні про що не скаже, треба дивитися порівняльні тести. Кожен GPU розрахований на свою частоту роботи (як процесор) і має певну кількість потокових, шейдерних, верхових процесорів і текстурних блоків. Знаючи їх кількість і частоту можна приблизно порівняти відеокарти однієї лінійки і одного виробника (для NVidia і AMD (ATI) принцип роботи сильно відрізняється).

Чим більше процесорів і блоків, тим краще. Техпроцес виготовлення чіпа немаловажлива характеристика, на неї можна дивитися завжди і на будь-яких картах. Чим він менший, тим більше співвідношення продуктивність / енергоспоживання. Вимірюється в нанометрах, наприклад 40нм. До речі, GPU може бути декілька. Тоді для кожного GPU використовується окремий вентилятор.

Відеопам’ять, по типу розділяється на DDR, DDR2, GDDR3, GDDR5. Чим вище – тим краще. Стара пам’ять DDR вже не використовується, а ось DDR2 ще ставлять на бюджетні моделі, від неї краще триматися подалі. Можна доплатити пару баксів за таку ж картку, але вже з помітно більш продуктивною пам’яттю GDDR3.

Частота роботи відеопам’яті – не менш важлива характеристика, ніж тактова частота роботи графічного процесора. Як правило, залежить від типу пам’яті. Чим більше цифра, тим вище частота, і тим краще.

За розрядностю шини пам’ять буває 64, 128, 256, 384, 512 і 768 біт (більше – краще). Це означає скільки можна передати інформації за один такт. Вважаю що це найважливіша характеристика після моделі графічного процесора.

Об’єм пам’яті я не випадково поставив на останнє місце, зараз розповім чому. Як ви думаєте, чому на бюджетних і дорогих картах встановлюється майже однаковий об’єм відеопам’яті? Це чистий маркетинг, тому що для бюджетних карт зайва відеопам’ять абсолютно ні до чого. Більш важливі розрядність шини та частота роботи пам’яті. Наприклад, карта з 1024 Мб і 128 біт шиною буде набагато повільніше, ніж карта з 512 Мб пам’яті і 256 біт шиною. Слабка відеокарта просто не впорається з великими обсягами текстур, і великий обсяг пам’яті в них може стати в нагоді лише вузькоспеціалізованим дизайнерам. Не женіться за об’ємом пам’яті!

Інші характеристики не впливають на пряму на продуктивність карти, наприклад RAMDAC – частота цифро-аналогового перетворювача практично у всіх відеокарт дорівнює 400МГц і відповідає за максимально підтримуваний дозвіл екрана (400МГц вистачить ще на багато років вперед).

І «людська» характеристика – це актуальність відеокарти. Це означає скільки років картка зможе тягнути сучасні ігри на середніх або максимальних налаштуваннях. Наприклад, можна взяти топову карту з лінійки, і вона переживе ще кілька поколінь карток, перш ніж ви задумаєтеся про її заміну. І швидше за все приводом для заміни стане не гальма в останніх іграх, а відсутність підтримки останньої версії DirectX, або потрібного інтерфейсу для підключення монітора або РК-телевізора. Якщо ви серйозно задумалися яка відеокарта краще для ігор подумайте і над актуальністю свого майбутнього вибору.

«Затички» для слота в материнській платі

Найдешевші відеокарти купують, щоб просто підключити до неї монітор, ні про які ігри мови не йде, крім самих простих або дуже старих. Тому їх називають затичками PCI-Express слота в материнській платі. В принципі, її цілком могла б замінити вбудована відеокарта, але, через відсутність такої , беруть недорогі затички. Як вже стало зрозуміло, якщо постає питання яка відеокарта краще для ігор, то це не варіант, тому їх ще називають «офісними».

відеокарта

У ці відеокарти встановлений обрізаний з усіх боків відеочіп, урізана шина відеопам’яті (64 або якщо пощастить 128 біт) і невеликий обсяг відеопам’яті. Заради справедливості варто згадати що такі відеокарти цінуються любителями домашніх кінотеатрів на основі комп’ютера HTPC (Home Theater Personal Computer). І не даремно, адже «затички» мають ряд переваг:

 • низьке енергоспоживання
 • відсутність шуму, якщо охолодження пасивне
 • наявність необхідних відеовиходів для підключення монітора або РК телевізора

Такі відеокарти часто поставляються з пасивним охолодженням без вентилятора. Майте на увазі, що відеокарти з пасивним охолодженням майже ніколи не підходять для ігор! Вони сильно гріються і при тривалому нагріванні псуються або згорають. Як мінімум, потрібно подбати про добре вентильований корпус, особливо влітку.

відеокарта

А так як грати за домашнім кінотеатром ніхто не збирається, то більше нічого й не потрібно. На даний момент у NVidia це відеокарти моделей (від гіршого до кращого): GeForce GT210-220, GT410-420, GT520 і GT610. У AMD це відеокарти типу RadeOn HD5450, HD6450 і HD7350.

Бюджетні відеокарти

Ці відеокарти добре підходять для тих, хто любить іноді погратися, постріляти монстрів або грає в невимогливі ігри. Бюджетні відюхи – хороший варіант для заміни старої картки, якщо та, наприклад, згоріла чи почала глючити. Ці карти зазвичай мають 128 біт розрядність шини пам’яті з обємів 512-1024МБ. До бюджетних можна віднести не тільки ті, які позиціонуються як бюджетні, а й пристойні картки минулого покоління. Справа в тому, що з виходом нової лінійки відеокарт минула лінійка вважається застарілою. Але вся сіль у тому, що застарілі картки більш високого класу переграють бюджетні відеокарти з нової лінійки за тією ж ціною!

відеокарта

Якщо подумати логічно, то напрошується питання, а на кой тоді нова лінійка? Все просто, компанії випускають нову топову відеокарту, яка переважає попередню топову відеокарту, і при цьому випускаються урізані версії від високого до інфрабюджетного класів, щоб заповнити модельний ряд.

Нові бюджетні моделі можуть мати підтримку нових стандартів, але це чистий маркетинг. Наприклад, з’являється бюджетна відеокарта з підтримкою нової версії DirectX 11, але в реальності вона не потягне гри в режимі DirectX 11 навіть з мінімальними налаштуваннями. При цьому в новій бюджетній карті буде урізана шина пам’яті. Сподіваюся тепер зрозуміло, чому більш старі небюджетні відеокарти будуть краще нових бюджетних за однією і тією ж ціною.

Серед бюджетних відеокарт NVidia на даний момент можна відзначити моделі GeForce GT440, GT540, GT630 / 640 та інші. Для AMD це відеокарти моделей RadeOn HD4830, HD5670, HD6670, HD7730 та інші.

Відеокарти середнього класу

Ці відеокарти є оптимальним вибором при покупці, або модернізації комп’ютера. Вони дозволяють грати в будь-які сучасні ігри на середніх або навіть високих налаштуваннях. Якщо планується купити нормальну відеокарту, то це саме ваш вибір. Як правило, якщо така відеокарта потім змінюється на більш потужну, то змінюється майже весь комп’ютер (материнська плата, процесор, оперативна пам’ять, блок живлення …). Ці картки залишаються актуальними ще один-три роки. Відеокарти середнього класу можуть мати 256-384 біт шину пам’яті і близько 1024МБ відеопам’яті.

відеокарта

При покупці варто звернути увагу на достатню потужність вашого блоку живлення. Якщо хто не знає, хороші відеокарти під навантаженням споживають більше, ніж весь комп’ютер. Тут же треба звертати увагу на достатню потужність процесора. Якщо процесор виявиться нездатним забезпечити відеокарту даними для обробки, то вона залишиться недовантаженою і не буде працювати на всю силу.

Для прикладу, відеокарти середнього класу у NVidia це GeForce GTS450, GTX560 (Ti) і GTX650 (Ti). У AMD це модельки RadeOn HD6770, HD6850, HD7850, HD7770, HD7790 та інші.

Висококласні відеокарти

Це – еталон продуктивності, мрія будь-якого геймера! Саме вони беруть участь у боротьбі виробників за право називатися найкращим. Це відеокарти з двома і більше графічними процесорами, з максимальною розрядністю шини та відеопам’яті. Ненажерливі і виглядають як танк! Під таку відеокарту комп’ютер підбирати треба спочатку, а то потім прийдется міняти всі комплектуючі (материнську плату, процесор, оперативну пам’ять, блок живлення і може бути навіть корпус). І коштують вони як весь ваш комп’ютер! Ніяка іграшка не наважитися зупинитися на такій системі 🙂 Врахуйте, що не у всякий корпус така влізе, і охолодження в корпусі має бути продуманим.

відеокарта

Є великий плюс в покупці такої карти – це великий термін актуальності, він може становити кілька років. Але мінус в тому, що через рік після випуску топової карти ціна на неї може сильно впасти. Явних ентузіастів це ніколи не зупиняло 🙂 З такою відеокартою ви ще довго не будете задаватися питанням яка відеокарта краще для ігор!

Приклади відеокарт вищого цінового діапазону:

У nVidia це відеокарти моделей GeForce GTX670, GTX680, GTX690, GTX760, GTX770, GTX780 Titan і т.д

У AMD це відеокарти моделей RadeOn HD6870, HD6950 / 70/90, HD7870, HD7950 / 70/90, R9 270X, R9 280X, R9 290X та інші.

Що можна зробити, щоб збільшити продуктивність без заміни відеокарти?

У деяких випадках продуктивність залежить від драйверів відеокарти. Якщо вони були криво встановлені, то прийдеться видалити драйвера відеокарти і встановити їх заново.

Є таке покликання «оверклокер». Це люди, які вичавлюють все зі свого комп’ютера. Вони розганяють процесор, пам’ять і відеокарту до гранично можливих значень і користуються більшою продуктивністю. В принципі, в невеликому розгоні немає нічого поганого, але невеликий розгін не дасть великого приросту продуктивності.

Деякі виробники випускають відеокарти вже з заводським розгоном. Наприклад у Palit у назві розігнаних карт є слово «Sonic». Куди краще прикупити на барахолці таку ж відеокарту як у вас і поставити поряд з наявної. Для цього знадобиться спеціальний місточок, який також продається, і підтримка материнської плати двох і більше відеокарт. Тоді обидві відеокарти будуть трудитися на одну спільну справу по це технологія SLI для NVidia, і CrossFire для AMD. При цьому продуктивність підніметься в 1,5-1,8 разів.

Ще можна збільшити швидкодію комп’ютера оптимізацією.

Корисна порада: будьте обережні при підключенні до комп’ютера телевізора по HDMI!

На цьому все, ми надіємося, що дана стаття була корисною!

Один коментар до “Яка відеокарта краще

 1. Наталія

  AMD Athlon X4 870K (3.9 – 4.1 ГГц) / RAM 8 ГБ / HDD 1 ТБ / nVidia GeForce GTX1050 Ti, 4 ГБ. Добрий. Скажіть, будь ласка, комп’ютер з такими параметрами нащо здатен?

  Reply

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.