LED

Як замінити матрицю з ламповою підсвіткою на світлодіодну

Досить поширеними ноутбуками є ноутбуки з діагоналлю 15.6 ” з роздільною здатністю 1366 * 768 – близько 50% ринку. При цьому матриці в даних ноутбуках бувають двох типів: з ламповим (CCFL) і світлодіодним (LED) підсвічуванням. Матриці з ламповим підсвічуванням використовувалися в перших ноутбуках 15.6 ” і на сьогоднішній день зустрічаються вже рідко. Але все ж таки, якщо виникла потреба в заміні лампової матриці, то тут є два варіанти. Перший – купляти нову матрицю, вартість якої в 2-3 рази дорожче, ніж із світлодіодним (LED) підсвічуванням. Другий – купити вживану матрицю, на яку немає ніякої гарантії, та й чесно кажучи  рідко коли можна знайти б/у матрицю в хорошому стані (без царапин і потертостей на самому екрані). Та навіть якщо Вам пощастило і Ви знайшли лампову б/у матрицю в хорошому стані, то її вартість буде складати приблизно стільки ж скільки вартує нова LED матриця разом з перехідником.

Припустимо, що у вашому ноутбуці стоїть матриця саме з CCFL (лампа з холодним катодом Cold Cathode Fluorescent Lamp) підсвічуванням і ви зіткнулися з необхідністю її заміни, тоді постає питання “Як замінити матрицю з ламповою підсвіткою на матрицю з LED підсвіткою?”. Для заміни CCFL матриці на LED необхідно використовувати спеціальний перехідник, Який підключається замість інвертора в ноутбуці. При цьому необхідно правильно його підключити. У даній статті ми опишемо алгоритм підключення даного перехідника.

Під час роботи є один дуже важливий момент – незважаючи на те, що на платі перехідника є розмітка, не намагайтеся підключити його без замірів, навіть якщо у вас роз’єм живлення інвертора підходить до одного з роз’ємів на перехідникові. У 95% випадків дані розмітки не збігаються з дійсністю. І якщо ви підключите без замірів, в кращому випадку призведе до того, що ноутбук просто не запуститься, а в гіршому – до поломки ноутбука, самого перехідника для матриці або ж самої матриці.

Отже, для підключення перехідника необхідно виконати наступне:

  • Підбираємо відповідний роз’єм на платі перехідника, в який найкраще вставляється роз’єм від інвертора (це робиться при знеструмленому ноутбуці і вилученої батареї).
  • Після того, як роз’єм обраний, приступаємо до вимірів. Зазвичай, роз’єм під інвертор має 4 дроти: плюс, мінус, включення / виключення, підсвічування і регулювання яскравості. Нам необхідно їх визначити, щоб правильно підключити до відповідних пінів в роз’ємі, який ми підібрали в першому пункті. У першу чергу визначаємо мінус на ноутбуці. Для цього ставимо тестер на «прозвон» і визначаємо, де може бути мінус (наприклад, гвинти які притискають плату) і чіпляємо перший щуп туди. Другим щупом визначаємо мінус вже на роз’ємі під інвертор (тестер пищить або показує «коротке»). Після визначення мінуса (там може бути один або два дроти), акуратно витягаємо його (їх) з роз’єму і помічаємо, наприклад, молярним скотчем або маркером.
  • Далі необхідно визначити, де плюс на роз’ємі шлейфу. Увага: тут потрібно бути дуже акуратним, так як працювати необхідно при включеному ноутбуці! Вставляємо перехідник в матрицю з одного боку і в ноутбук з іншого боку. Роз’єм інвертора підключати не потрібно! Підключаємо ноутбук до зарядного пристрою і включаємо його. Після запуску на матриці буде ледве видніється зображення (чіткого зображення видно не буде, тому що ми не підключили підсвічування матриці ще). Ставимо тестер в режим вольтметра, один щуп прикладаємо до мінуса, який ми визначили в другому пункті, а другий шукаємо на роз’ємі плюс (звичайно це – 19 вольт, якщо ноутбук включений від блоку живлення). Як тільки знайшли, вимикаємо ноутбук, витягаєте даний дріт з роз’єму і також помічаємо його.
  • Після цього, визначаємо два сигнальних дроти. Один відповідає за «включення підсвічування», другий – за «яскравість». Включаємо ноутбук, тестер встановлюємо на вольтметр і один щуп на мінус, другим щупом виміряємо замір. Повинно показати на тестері приблизно 1.7-3.3 вольта. Таких напруг повинно бути дві. Після того як знайшли, вимикаєте ноутбук і витягаєте їх з роз’єму, помічаємо їх. Також витягаємо всі дроти які залишилися, якщо вони є (вони нам не знадобляться).
  • Після того, як ми визначили необхідні нам 4 дроти, ми розташовуємо їх в роз’єм інвертора так, щоб після підключення роз’єму інвертора в роз’єм на перехіднику, який ми вибрали в першому пункті, дроти збіглися: мінус до мінуса, плюс до плюса, включення підсвічування до включенню підсвічування, яскравість до яскравості. При цьому сигнальні дроти (включення / вимикання підсвічування і регулювання яскравості) необхідно визначити експериментальним шляхом (визначити який з них відповідає за «яскравість», а який за «включення підсвічування»). Для цього пробуєте навмання. Якщо ви їх переплутали місцями, то нічого страшного не трапиться. Матриця ноутбука засвітиться, але тільки не буде правильно працювати регулювання яскравості. Залишиться тільки поміняти місцями сигнальні дроти в роз’ємі. Нижче на фотографії позначені призначення виводів на роз’ємах перехідника.

perekhidnyk

Після цього, перехідник акуратно вкладається між матрицею і кришкою ноутбука. При це ви отримуєте матрицю з LED підсвічуванням, яка значно краще аналогічної з CCFL підсвічуванням. По-перше: LED матриці споживають значно менше струму, тим самим економлять заряд вашої батареї і збільшують час автономної роботи ноутбука. По-друге: передача кольору у LED матриць набагато краща і рівномірніша, ніж у матриць з CCFL підсвічуванням (чорні кольори більш насичені, а світлі яскравіші). По-третє: матриці з CCFL підсвічуванням служать набагато менше, тому що лампи підсвічування з часом починають світити тьмяніше і через кілька років просто перестають працювати. Ну і найголовніший аргумент – вартість матриці з LED підсвічуванням в 2-3 рази менше, ніж аналогічна з CCFL підсвічуванням.

У нас ви зможете придбати як матрицю з CCFL підсвічуванням так і LED ну і звичайно ж сам перехідник. І якщо прочитавши дану інструкцію у Вас є сумніви у самостійному встановленні, то ми допоможемо Вам замінити матрицю з  CCFL підсвіткою на матрицю з LED підсвіткою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.