Як вибрати б/у ноутбук

Ця стаття не допоможе з 100% вірогідністю уникнути невдалої покупки, але зорієнтує покупця, на які аспекти звернути увагу, перш за все.

 Як правило, вживані ноутбуки продаються власниками після закінчення терміну гарантійного обслуговування в авторизованих сервісних центрах, тому, купуючи такий пристрій, необхідно максимально вивчити можливі проблеми для конкретної моделі ноутбука, який було вирішено придбати.

У цій статті будуть наведені рекомендації інженерів з ремонту ноутбуків, тобто людей які стикаються з різноманітними проблемами ноутбуків практично кожен день.

Перш за все, необхідно провести візуальний огляд на предмет механічних пошкоджень корпусу і слідів попадання рідини на зовнішні частини корпусу ноутбука і клавіатуру. Тріщини на корпусі або його деталях найчастіше з’являються від недбалого використання, падіння, удару або іншого негативного механічного впливу.

Однак не можна виключати варіант браку корпусних деталей при виробництві, економії виробника на використовуваних матеріалах, або помилку інженерів при проектуванні механічних вузлів ноутбука – в цих випадках звинувачувати в недбалості попереднього власника не варто.

Ноутбук – портативний, багатофункціональний але незважаючи на пластиковий корпус – крихкий пристрій. Тому навіть незначна тріщина на корпусі є приводом засумніватися в дбайливому зверненні колишнього господаря до свого пристрою і як наслідок підвищується ймовірність придбати проблемний, або не повністю функціональний ноутбук.

Якщо виявлені сліди попадання рідини в ноутбук, то від придбання такого пристрою краще відразу відмовитися, тому що якщо рідина потрапила на електричні вузли плати – електроліз неминучий, і це бомба уповільненої дії для ноутбука. Найчастіше залитий ноутбук неможливо полагодити без блокової заміни основних компонентів. Але заміна материнської плати ноутбука на нову, за ціною як правило порівнянна з половиною вартості ноутбука класом вище, а якщо вийшла з ладу не тільки материнська плата, то доцільність ремонту цього пристрою втрачає всякий сенс.

Якщо ж, по якійсь причині, було вирішено придбати ноутбук зі слідами попадання рідини, то вкрай рекомендуємо віднести його на діагностику в спеціалізований сервісний центр, де зможуть оцінити ступінь ризику виходу ноутбука з ладу, і в разі необхідності промити плату в ультразвукової ванні, що б припинити процес руйнування елементів підданих впливу рідини.

Візуальний огляд проведений, зовнішній стан ноутбука не викликає підозр.

Наступне що рекомендується перевірити – причетність обраної моделі ноутбука до проблемних серій. Зробити це можна кількома способами. Наприклад поставити запитання по цікавому ноутбуку на спеціалізованому форумі з ремонту даного виду техніки. Як правило, на таких форумах спілкуються і дають рекомендації люди, у чиїй компетентності сумніватися не доводиться. Так само можна спробувати обдзвонювати сервісні центри в надії, що попадеться добрий і не навантажений в даний момент роботою інженер, який погодиться проконсультувати по телефону.

Не менш важливо уточнити у продавця чи ремонтувався ноутбук. До цього питання варто приділити особливу увагу. Далеко не завжди, продавець Б/У ноутбука уточнює, що ноутбук ремонтувався, тому що це автоматично веде до падіння ціни на пристрій або покупець і зовсім відмовиться від придбання. Якщо продавець наполягає, що ноутбук в ремонті не був, то тут все залежить від того, наскільки чесний людина, тому покупцеві залишається покладатися на свою інтуїцію – повірити людині і його порядності, або ж відмовитися від угоди.

Основна небезпека в придбанні ноутбука після ремонту, це не якісно проведена робота з відновлення пристрою в сервісному центрі. Оскільки найчастіше виходять з ладу BGA мікросхеми, то багато сервісних центрів позиціонують як рекламу так званий “ремонт” цієї самої мікросхеми, зазвичай це має на увазі банальну пропайку, або в кращому випадку реболл мікросхеми. Такий ремонт значно дешевше, ніж заміна на нову мікросхему але, на жаль, як правило – не довговічний і годиться лише для відновлення ноутбука на не тривалий період часу – від тижня до декількох місяців. Такий ремонт виправданий у випадку, якщо у власника термінова робота на несправному ноутбуці і немає можливості її виконати на іншому пристрої, а ремонт необхідно провести максимально оперативно і не дорого.

Але найчастіше буває так, що людина просить відремонтувати ноутбук швидко і дешево, для того, щоб швидше його продати і заробити більше на продажі. Продавець представляє доказ повної працездатності ноутбука, тобто включає його, запускає фільм, гру або будь-яку програму на прохання покупця – ноутбук працює. Щасливий покупець забирає його додому, користується місяць – два, і ноутбук знову виходить з ладу, але вже у покупця, який тепер буде його ремонтувати вже за свої гроші. Так довгоочікувана покупка перетворюється на суцільне розчарування.

Тому власник, який погодився на більш дешевий ремонт, захоче якомога швидше позбутися від пристрою, який швидше за все довго не пропрацює і доведеться знову нести в ремонт. Так що якщо все ж виникли сумніви в порядності продавця, від покупки ноутбука краще відмовитися.

Окремо варто згадати батарею ноутбука. Як і всі акумулятори, вона має свій ресурс, тому варто уточнити у продавця, скільки ноутбук працює від батареї при мінімальному і максимальному навантаженні. Так само не зайвим буде дізнатися зношеність батареї за допомогою програмного забезпечення. Наприклад, це вміє програма EVEREST або її спадкоємець AIDA64, вибравши вкладку «електроживлення» – «знос батареї».

І найголовніше, обов’язково домовитися з продавцем про можливість повернути товар протягом декількох днів, якщо виявиться яка-небудь проблема в роботі ноутбука.

Однак, якщо ви купили б/у ноутбук і стали жертвою недобросовісного продавця і не знаєте що робити з неробочим нотбуком, тоді як варіант продати його на запчастини. Так повернете хоч якусь суму потрачену на покупку б/у ноутбука.

З усього цього можна зробити висновок, що ціна на Б/У ноутбук значно нижче нового аналога, але існує ризик стати героєм народної приказки – «скупий платить двічі». Тому будьте максимально уважні при покупці ноутбука з рук, звертайте увагу навіть на дрібниці і якщо з’явився сумнів в доброчесності продавця або надійності ноутбука, краще витратити більше часу на пошук відповідного пристрою, ніж згодом витрачати час і гроші на ремонт ноутбука….

Share this post: