наліт на платі

Як спасти залитий ноутбук?

Дуже часто, причиною візиту в сервісний центр є пролита рідина на ноутбук. Ця подія є досить неприємною та несподіваною для власників гаджетів, але це не означає смерть пристрою. Щоб зменшити кількість летальних випадків після залиття техніки, потрібно бути трішки уважнішим і завчасно освоїти правила надання першої допомоги для своїх електронних друзів.

Реанімація залитого ноутбука, та спосіб зменшити витрати на ремонт і збільшення шансів повністю відновити роботу та всю інформацію – тема сьогоднішньої статті.залитий ноутбук

Ми всі розуміємо ступінь ризику при потраплянні рідини на корпус пристрою, але всеодно кладемо рядом чашку кави чи бокал пива, і це входить в звичку. Та при певних обставинах, ця чашка може стати останньою для функціювання ноутбука.

Після вивчення статистики можна ствердити, що приблизно кожна двохсота чашка має фатальні наслідки. І міцність напою не збільшує ризик, причиною є надмірна любов до комфорту. Найбільш поширеними напоями що проливаються на ноутбук є:

 • чай;
 • кава;
 • газовані солодкі напої (кола, содова, спрайт, квас і ін.);
 • алкоголь (пиво, коньяк, горілка, вино, віскі і т. д.);
 • вода;
 • сік;
 • інші напої і перші страви (молоко, борщ, …);
 • собачий або котячий “Золотий дощ” (наші чотириногі друзі часом можуть виявитися дуже ревниві, мстиві і винахідливі)).

Що пролили – це важливо!

Тут відразу ж варто звернути увагу, що всі перераховані рідини, що проливаються на ноутбуки з точки зору потенційної небезпеки для пристрою компонентів їх складу можна розділити на дві групи: агресивні і слабо агресивні.

Чим вище в рідини вміст цукру і солей, тим вона агресивніша.

До слабо агресивних можна віднести проточну воду, несолодкий чай і т. П.

Слабо агресивні рідини в обмеженій кількості за умови короткочасного контакту і коректно проведених реанімаційних заходів представляють для материнської плати – мінімальну небезпеку. Відповідно рідини які в собі містять солодкі склади (чай, кава і т. Д.) більш небезпечні. А ось кола, квас або солона мінералка здатні безславно умертвити ваш комп’ютер буквально за лічені години.

Ступінь успішності ремонту залитого ноутбука і можливих травм материнської плати прямо залежить від того, яка рідина і в якій кількості була пролита і скільки часу вона працювала!

Послідовність першочергових реанімаційних заходів в загальному випадку виглядає наступним чином:

  .

 • Максимально швидко, знеструмлюємо пристрій витягнувши батарею та відключивши блок живлення ноутбука. У цей момент не варто думати, як коректно завершити роботу та як правильно вимкнути ноутбук. Пам’ятаємо: документи швидше за все відновити стане можливим, а ось відремонтувати ноутбук, при втраті дорогоцінних секунд – швидше за все буде проблематично.
 • Вимикаємо ноутбук (якщо після пролиття рідини або виконання пункту 1 він не відключився сам). Витягуємо акумулятор і підключену периферію – витягаємо флешки, відключаємо зовнішній диск. Витягуємо диск з приводу ….
 • Відкривши екран ноутбука, перевертаємо пристрій клавіатурою вниз, що дасть можливість рідині стекти. Стежимо, щоб рідина стікала нена матрицю! Залишки вилитої рідини на корпусі протираємо м’якою ганчіркою або серветкою. Залишаємо його в такому положенні із відкритою кришкою на добре освітленій (сонячній стороні) – можна на підвіконні на добу-дві для повного висихання клавіатури і корпусу.

Ні в якому випадку не включати залитий ноутбук не продіагностувавши, навіть після якісної сушки!

Важливо! На етапі просушування залитого ноутбука багато (до 80%) користувачів, що потрапили в таку ситуацію вперше, часто роблять глобальну і фатальну помилку – підключається не продіагностувати, а часто і «недосушений» пристрій! Це категорично неприпустимо, оскільки в разі, якщо рідина таки проникла всередину дуже ймовірно замикання. Замкнути не гірше перемички може і наприклад підсохлий солодкий чай!

Пам’ятаємо про нашу головну мету – мінімізація наслідків і ризиків!

Якщо була пролита агресивна рідина в невеликій кількості, і ви відреагували досить швидко і етапи 1-3 були виконані коректно, є велика ймовірність, що ваш ноутбук після просушування успішно продовжить радувати вас і далі. Але і тут можливі варіанти.

Помилка: якщо після просушування ноутбук включається і працює, то проблема залишилася в минулому.

Пояснення: Зовні клавіатура і корпус можуть бути просушені ідеально, але визначити візуально, проникла вода або пиво всередину корпусу, оцінити ступінь і обсяг проникнення рідини і наслідки її руйнівного впливу найчастіше проблематично. Рідина, яка проникла в корпус, починає свою руйнівну роботу з перших секунд її контакту із струмопровідними елементами.

Вам пощастило, якщо під клавіатурою вашої моделі виробник передбачив спеціальну захисну плівку. А якщо такої немає, то поки ви натхненно працюєте на залитому ноутбуці, корозія буде робити свою справу! Можливо, після сушки ви і встигнете ще трішки попрацювати, але кожна година вже зовсім скоро може вилитися для вас у кругленьку суму. Чи варта гра свічок – вирішувати вам!

Розвиток ситуації провокується тим, що:

 • чіпи материнської плати – великі любителі затягувати воду під себе;
 • швидкість корозіювання зростає із збільшенням робочої температури плати;
 • швидкість корозіювання зростає зі збільшенням різниці потенціалів між сусідніми доріжками.

Висновок: Провести обов’язкові діагностичні заходи необхідно відразу після просушування, НЕ ВКЛЮЧАЮЧИ НОУТБУК!

Отже, щоб прояснити, потрапила волога всередину залитого ноутбука, чи ні, потрібно зняти клавіатуру і розібрати ноутбук. Звертаємо вашу увагу що процес розбирання в залежності від моделі може істотно відрізнятися.

Спочатку перевернувши залитий ноутбук викручуємо всі болтики. Потім акуратно і не поспішаючи знімаємо клавіатуру, відімкнувши мініатюрні засувки чимось гострим, або ж прямою викруткою.Зняття клавіатури

Якщо слідів рідини під нею не виявлено – поставте жирний “плюс”!

 • Очистити липкі клавіші знятої клавіатури ви можете звичайною гарячою водою і звичайним миючим засобом. Сохнути клавіатура перед поверненням на своє місце повинна не менше доби. Якщо все зроблено правильно, швидше за все, вона прослужить вам ще не один рік. Детальніше на цьому процесі зупинимося нижче.
 • Після розбирання вашої моделі з’ясовується, що рідина таки потрапила під клавіатуру і добралася до материнської плати (як правило, мова йде про обсяг пролитої рідини більше 30 мл).

У разі коли ноутбук залитий і в середині є ознаки залиття, можливі знову-таки два варіанти: звернутися до фахівців сервісного центру, або, при деякому розумінні того, що робите, спробувати впоратися з проблемою самому. Тут ми розглянемо покрокову послідовність дій якщо все-таки буде прийнято рішення відновлювати працездатність самостійно.

Перш за все після розбирання залитого ноутбука потрібно провести поелементний огляд материнської плати, краще це робити під лупою. Звертаємо увагу на почорніння в місцях пайки, жовтуватий або білуватий наліт.Залита материнська плата ноу тбука

У разі присутності почорнілих місць і при наявності досвіду пайки – слід перепаяти вигорівші елементи. У разі локального нальоту – зачищаємо, для початку – м’якою дитячою зубною щіткою, після – спиртом і далі – промиваємо дистильованою водою. Ретельно сушимо плату. Сліди окислення на контактних площадках без проблем прибираються за допомогою звичайної м’якої гумки.

Якщо наліт покрив практично всю поверхню і локальна очистка проблематична – рекомендується процедура повної промивки материнської плати.залита мамка

З цією метою всі навісні незаймані елементи плати (батарейка CMOS (!!!), процесор, модуль WLAN, пам’ять та ін.) Знімаються, залишки термопасти. Якщо цього не зробити, позбутися її слідів після промивання гарячою водою буде досить непросто.

Після зняття всіх навісних елементів плата ненадовго “замочується” в мильному розчині і акуратно обробляється раніше згаданою м’якою зубною щіткою. Наступний етап – промивання сильним напором чистої гарячої води (в ідеалі промивка здійснюється під напором дистильованої води з температурою + 50С, що не завжди піддається реалізації в домашніх умовах.).

Важливо: При митті враховуємо, що текстоліт і чіпи – любителі втягувати воду, промиваємо оперативно (протягом 4-5 хвилин), попередньо “намиливши” миючим засобом. Можна використовувати нейтральне дитяче мило. Намилювати, як і змивати материнську плату слід швидко і вкрай обережно, по можливості не контактуючи з роз’ємами.

Після змивання мильного розчину проводимо ретельний візуальний огляд залитої плати. Помічені забруднення перемиваються додатково.

Після так званої бані повністю очищену плату ретельно встряхнути, промокаємо заздалегідь підготовленим не ворсистим матеріалом та відправляємо сушитися не менше, ніж на добу в тепле сухе приміщення для того, щоб гарантувати повне видалення залишків рідини з під чіпів південного і північного мостів (BGA). В іншому випадку не до кінця віддалена волога може стати причиною закорочення і, знову-таки, прогресуючої корозії.

Уважно оглядаємо інші елементи збірки (жорсткий диск, привід, пам’ять, модуль Wi-Fi …) на предмет залишків пролитих напоїв.

Якщо замічено бруд на додатковому устаткуванні, то видаляємо його аналогічним чином. При промиванні залитого приводу слід уважно стежити за тим, щоб вода не потрапила на лінзовий вузол, а після просушування змастити густою силіконовою змазкою і протерти лінзу ваткою, змоченою спиртом.

Контактні площадки залитої пам’яті після промивання і просушування додатково очищаються ластиком і протираються спиртом.
Другий, “спрощений” і прискорений варіант обробки материнської плати складається в нанесенні спирту на залиті місця плати (включаючи доступні місця під чіпами) і подальшого очищення нальоту за допомогою ватних паличок. При випаровуванні спирту з поверхні плати випаруються і не досохші з якоїсь причини залишки вологи. Сліди окислення на контактних майданчиках зачищаємо м’яким ластиком.

Для закріплення ефекту після сушки можна обробити поверхню плати спеціальним спреєм-очищувачем, який не тільки ефективно зчищає наліт, жир, сліди підсохлих рідин і корозії, а й висихає швидко і без залишку. Можна використовувати, наприклад, досить популярний бюджетний варіант – YA XUN 538A DRY.

Ретельно просушену материнську плату якщо потрібно пропаюємо в потрібних місцях. Після закінчення перерахованих реанімаційних заходів повертаємо плату і інші елементи збірки на їх рідне місце, перевіряємо працездатність, робимо висновки. Відсутність позитивного результату буде говорити про те, що все, що можна в домашніх умовах ви зробили, і пора відправлятися в довірений сервіс з ремонту ноутбуків, ремонту копм’ютерів, моніторів та іншої техніки.

Найбільш вразливими місцями, як правило, стають доріжки ланцюгів живлення.

Пролита агресивна рідина

Важливо! При попаданні особливо агресивних рідин у великих обсягах розбирання і тотальне промивання ноутбука рекомендована відразу після відключення живлення, вилучення батареї і зливу рідини, минаючи стадію дводобового просушування!

В цьому випадку вкрай важливе оперативне розбирання, візуальний огляд, промивання і подальше просушування материнки та інших залитих елементів збірки за вищеописаною схемою. До категорії особливо небезпечних для життя вашого ноутбука віднесемо пепсі, колу, ексклюзив – собачий і котячий “дощик” і т. П.

Нехтування цією порадою призведе до того, що вашому залитому ноутбукові через кілька днів буде вже зовсім все одно, чи виконали ви пункти 1 і 2 реанімаційних заходів, чи ні.

Реанімація клавіатури

На відміну від материнської плати, клавіатура перепайки не потребує. Якщо залита водою – просто дайте їй просохнути, якщо чимось іншим – промийте під напором гарячої (+ 50С) якісної води (після сушіння вода на промитій платі і елементах не повинна залишити розводів), добре струсіть воду і потім просушіть, як описано вище . Взимку клавіатуру цілком можна просушити на радіаторі центрального опалення, або альтернативним безпечним способом. Якщо клавіатура залита агресивною рідиною краще при промиванні зняти кнопки з кріпильним механізмом, промити і просушити їх окремо.

Для того щоб зберегти можливість зворотнього збирання, перед демонтажем краще сфотографувати розташування кнопок, або записати розташування клавіш на самій клавіатурі. Якщо рідина залила тільки кілька клавіш, а не всю клавіатуру – обробку можна здійснити локально, відмивання і потім просушити попередньо витягнуті залиті клавіші і їх кріпильні механізми.

Після закінчення збирання і отриманні очікуваних ефектів (ноутбук включається) протестуйте систему на стабільність роботи і інші ключові стрес-тести, перевірте роботу окремих компонентів і кожної клавіші.

Деякі виробники (Samsung і ін.) Часто комплектують свої клавіатури водорозчинними перемичками. Відповідно, після промивання і розчинення перемичок така клавіатура не запрацює. Це легко з’ясовується в сервісному центрі, де підтверджують факт проникнення рідини. В цьому випадку клавіатура підлягає заміні.

Не відкладайте на понеділок то, що потрібно було зробити минулого четверга!

Трапляється, що ноутбук піддається атаці пролитої на нього рідини в тисячах км. від будинку – наприклад, у відпустці. Нашвидку просушити залитий ноутбук на сонечку неможливо, в такому випадку власнику слід знеструмити девайс зачинити екран ноутбука, не включаючи лаптоп протягом тижня-двох, і вирішення проблеми довірити кваліфікованим спеціалістам. Втрачені дні в подібних випадках найчастіше обертаються корозією материнської плати та іншими передчасно несправними елементами схеми.
Про те, щоб реанімувати ноутбук після таких потрясінь традиційними методами (чищенням в ультразвукової ванні, відновленням пошкоджених доріжок, повної перепайкой елементів) навіть в умовах сервісного центру мова вже не йде.наліт на платі

Висновок: постарайтеся коректно виправити ситуацію якомога швидше, де б ви не знаходилися, використовуючи для цього будь-які можливості.

Якщо ви вирішите, що все, що описано в нашій статті краще довірити фахівцям сервісного центру, то приготуйтеся до відповідних витрат, величина яких безпосередньо визначатиметься кількістю пролитої рідини, її складом і ступенем шкоди завданої пристрою. В разі дрібного ремонту після незначного залиття слабо агресивною рідиною можливо ви можете вкластися в 30-50 $; в разі масштабних пошкоджень можна потрапити на 100 $ і більше.

При відсутності елементарних навичок все-таки краще невідкладно звернутися до фахівців. Головне тут якомога швидше впоратися зі станом шоку і якомога швидше виконати пункти, перераховані на початку нашої статті. Чи діяти далі в відповідності до наших рекомендацій чи ні цілком і повністю залежить від рівня вашої підготовки. В даному випадку експерименти вітаються в останню чергу!

Від щирого серця бажаємо читачам нашого блогу не потрапляти в такі ситуації, які описані вище, що, за великим рахунком, багато в чому залежить від кожного з нас.

Післямова від команди нашого сервісного центру

МИ щиро сподіваємося, що надана в цьому матеріалі інформація буде корисна нашим читачам і допоможе без особливих зусиль повернути своєму девайсу колишню працездатність. А ще сподіваємося, що в нашому блозі ви знайдете багато корисного і цікавого, зможете познайомитися з результатами унікальних тестів і експертиз новітніх гаджетів, знайдете відповіді на найактуальніші питання, вирішення яких часто було потрібно ще вчора.)

 

Один коментар до “Як спасти залитий ноутбук?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.