перегрівається ноутбук

Як боротися з перегрівом комп’ютера

Дана стаття написана у зв’язку з тим, що не за горами літо, а це значить тепло і сонячно. І наче б то все класно море літо пляж. Але це для нас все так гарно, а наші комп’ютери в цей час починають з кожнем днем все сильніше грітися і це ніяк не йде їм на користь. Ви скажете “та до мого комп’ютера це не відноситься, оскільки він не гріється”, але слід зважити на те, що якщо зараз комп’ютер не перегрівається, то це не означає що в пікову спеку цього не відбудеться. Слід уникнути, того що в один прекрасний момент ноутбук не включиться від перегріву. Так що краще бути готовим до цього. У цій статті ми поговоримо про те, чим страшний перегрів, чому комп’ютери можуть сильно грітися і як боротися з перегрівом комп’ютера. Тому читайте уважно і робіть висновки.

Признаки перегріву комп’ютера

1. Показники датчиків

Критичні температури на показниках датчиків означають перегрів. Для кожного елемента є свої критичні температури. Навскидку, температура до 70 градусів при навантаженні – це майже завжди нормально, за винятком жорстких дисків. Їх нагрів краще не допускати до 50 градусів. Перегрів жорсткого диска особливо небезпечний, бо можна втратити всі свої дані! При загальному нагріванні корпуса комп’ютера, при активній роботі з жорстким диском (наприклад копіювання великого обсягу інформації або тривала робота з торрент-трекера) жорсткий диск може нагріватися понад норму. Перевірити показання датчиків можна за допомогою програмного забезпечення яке поставляється з материнською платою, або за допомогою сторонніх програм, наприклад AIDA64.

показ дитчиків

2. Комп’ютер тормозить

Якщо ваш комп’ютер раптом став повільніше працювати, то це не обов’язково означає що треба заново систему перевстановлювати, або шукати віруси, особливо якщо уповільнення роботи співпало з потеплінням. Коли процесор, або чіпсет материнської плати перегріваються, то тоді можливе зниження швидкості роботи. Тактова частота процесора знижується, він починає менше грітися і тоді можна продовжувати роботу. Але в такому випадку можливі й зависання комп’ютера.

3. Звучить сирена

У налаштуваннях BIOS можна виставити починаючи з якої температури буде видаватися противний звуковий сигнал. Правда, ви його не почуєте якщо до материнської плати не підключено «спікер». Хоча зазвичай він підключений, або вбудований в материнську плату. Якщо сирена кричить, то комп’ютер краще швидко вимкнути і почати розбиратися в чому справа.

4. Комп’ютер сам вимикається або перезавантажується

Через ті ж налаштувань в BIOS комп’ютер може сам вимикатися при досягненні критичної температури. А може спочатку зазвучати сирена, а потім вимкнутися автоматично. Також при перегріванні комп’ютер може сам перезавантажуватися і зависати.

5. Вентилятори стали сильніше крутитися і шуміти

Швидкість деяких вентиляторів може контролюватися в залежності від температури. Це працює, якщо включена відповідна опція в BIOS і налаштовано спеціальне ПЗ. Таким чином, при перевищенні певного температурного порога вентилятори почнуть швидше крутитися і більше шуміти.

6. «Артефакти» на екрані або зависання

Якщо перегрівається відеокарта, то можливі «артефакти» на екрані або зависання. В принципі, якщо за комп’ютером не грати, а працювати, то відеокарта не повинна перегріватися.  Вже було написано, що відеокарти бувають з активним охолодженням (з вентилятором) і з пасивним (без вентилятора). На жаль, при невдалому збігу обставин пасивні відеокарти можуть сильно грітися навіть просто в Windows.

артефакти

Якщо ознак перегріву немає, то корисно хоча б раз запустити одну з діагностичних утиліт щоб перевірити «загальну температуру».

Причини і способи усунення перегріву комп’ютера

Причин перегріву не так вже й багато, ось вони:

1. Слабка або несправна система охолодження

Для кожного процесора потрібна відповідна система охолодження, тобто не можна взяти якийсь відповідний по кріпленню радіатор з вентилятором і «присобачити» його до процесора. Для економних процесорів підходять невеликі радіатори, а для потужних, відповідно, потрібні радіатори побільше.

система охолодження

Вся проблема може критися в одному непрацюючому або напівдохлому вентиляторі. Якщо вони ледве крутяться, то можливо їх пора замінити на нові. Як показала практика, змащувати вентилятори не має сенсу, тому що це допомагає ненадовго. Краще вже відразу купити новий, але якщо магазина поблизу немає, то можна змастити наявний вентилятор. Добре для цього підходить трансмісійне масло, яке використовують для коробки передач в автомобілях. Звичайним машинним маслом теж можна змастити, але воно швидше розтікається через високі швидкостей обертання вентилятора в комп’ютері.

2. Непродумана вентиляція корпусу

Якщо система охолодження відповідна і працює справно, а комп’ютер перегрівається все-одно, то варто приділити увагу вентиляції корпусу. На шляху потоку повітря не повинно бути перешкод з товстих шлейфів. У сучасних комп’ютерах багатожильні шлейфи майже не використовуються, але все одно потрібно акуратно укладати дроти.

По доброму в корпусі повинно бути два вентилятора: один на видув на задній стінці, і один на вдув на передній панелі. Таким чином забезпечується хороший потік повітря від передньої частини корпусу до задньої. Нагріте повітря не застоюється і всі щасливі 🙂 Не обов’язково ставити два вентилятори, адже може бути досить і одного. Тим більше чим більше вентиляторів, тим більше шумить комп’ютер. А всі прихильники мінімального шуму від системного блоку. Тому спочатку ставимо один вентилятор на видув на задній панелі і дивимося що вийшло. У деяких системних блоках можна встановлювати два вентилятори на видув, або ставити вентилятор на бічну кришку. Поекспериментуйте як у вашому випадку буде краще.

вентиляція корпуса

Тут є одна хитрість: більший вентилятор при менших обертах і рівні шуму можуть забезпечити таку ж продуктивність, як і менший вентилятор на великих оборотах. Тобто 120 міліметровий кулер при 1000 оборотів в секунду, наприклад, зможе забезпечити таку ж продуктивність як 80 мм при 1500 об/с, при цьому видаючи менше шуму.

А буває зовсім вентилятор не крутиться бо в лопасті потрапив провід! Напевно хтось сильно поспішав, збираючи системний блок 🙂

Для охолодження жорсткого диска можна використовувати спеціальні вентилятори з кріпленням на жорсткий диск. Або просто встановити жорсткий диск прямо над вентилятором на передній панелі, якщо він є.

Вентилятор в блоці живлення також відіграє важливу роль у теплообміні всього комп’ютера. Якщо ви помітили, то поширені блоки живлення бувають двох типів: з вентилятором 80 мм на задній стінці і з вентилятором 120 мм всередині, з боку процесора. Блоки живлення з 120 мм вентилятором забирають гаряче повітря з системного блоку і викидають його назовні. Тобто вони краще для гарного теплообміну. Бувають також моделі з обома вентиляторами, і взагалі без них.

Деякі люди вирішують всі питання з перегрівом комп’ютера за допомогою відкритої бічної кришки 🙂 Просто знімають її і сидять так все літо або взагалі весь час. Спосіб звичайно хороший, якщо не бентежить шум. Але є тут і небезпека. Пасивні радіатори (без вентиляторів) в цьому випадку гріються набагато сильніше, аж до критичного перегріву. Це можуть бути пасивні відеокарти або радіатори чіпсетів материнської плати. Це відбувається тому що вентилятор на видув працює вхолосту, тобто не забирає гаряче повітря. Це звучить дивно, але перевірено не один раз на власному досвіді. Наприклад, відеокарта грілася з відкритою кришкою корпуса до 85 градусів! Варто було лише притулити кришку, як температура опускалася до 75 градусів.

3. Сильна запиленість

Не секрет, що хоча б раз на рік корисно заглянути всередину системного блоку на предмет пилу. Забиті пилом радіатори погано охолоджуються. Якщо це ваш випадок, то просто гарненько приберіть всередині системного блоку, але тільки ОБЕРЕЖНО! Постарайтеся нічого не зачепити.

забитий радіатор

4. Неправильне кріплення радіатора

При неправильному кріпленні радіатора забудьте про нормальну роботу. Будь то радіатор на процесорі, на відеокарті або на чіпсеті материнської плати. Якщо радіатор не щільно притискається до кришки ядра процесора або до чіпу, то про яке охолодженні може йти мова?

Щоб пізнати неправильне кріплення радіатора спробуйте його температуру на дотик. Якщо датчики температури зашкалюють, а радіатор тільки теплий, то все зрозуміло – він не щільно прилягає. Потрібно перевстановити радіатор і / або зачистити його площу зіткнення з процесором нульовою шкуркою до блиску (тільки якщо вона не дзеркальна!) І змінити термопасту чи поміняти термопрокладки (термопрокладки слід вибирати дорогі).

 • Термопаста – це спеціальне в’язке речовина, яка згладжує шорсткості поверхні і добре проводить тепло від кристала до радіатора. Замінити термопасту можуть в будь-якому комп’ютерному магазині або комп’ютерники за викликом.

5. Брак чи зношеність процесора

Рідко, але трапляється що радіатор прилягає ідеально, але проблема залишається. Це може статися через процесор з браком, або якщо процесор «зносився». Справа в тому, що в процесорах з металевою верхньою кришкою є спеціальна прокладка, яка виконує роль термопасти. Вона відводить тепло від кристала процесора до кришки, а кришка передає тепло до радіатора. Якщо кришка не щільно прилягає до процесора, то він буде перегріватися, а радіатор залишиться трохи теплим. Лікується видаленням кришки або заміною прокладки, але на сучасних «камнях» це майже неможливо зробити самостійно, не пошкодивши ядра.

 • НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ РОБИТИ БЕЗ ДОСВІДУ!

6. Підвищена напруга

При завищеній напрузі з блоку живлення жорсткий диск може сильно грітися. У цьому випадку правильним буде замінити блок живленя на нормальний, або застосувати спеціальний стабілізатор, який вставляється в розрив живлення HDD. Але таких стабілізаторів немає у відкритому продажі, та й застосовуються більше для захисту даних. Згадано про них просто для інформації 🙂

Перевірити напругу можна в спеціальних програмах, але вони часто брешуть. Краще взяти тестер і поміряти самому.

Через підвищення напруги неякісного блоку живлення може грітися не тільки жорсткий диск, але і що завгодно. Так що блок живлення повинен бути якісним і крапка.

7. Налаштування BIOS і операційної системи

Це найпростіший спосіб вирішити питання з перегрівом комп’ютера, і саме веселе в тому, що він не вимагає фізичних зусиль і вкладень 🙂 На щастя, давно вже розроблена технологія, що дозволяє знижувати частоту роботи процесора під час його простою. Для AMD процесорів технологія отримала назву Cool’n’Quite, а для Intel – Enhanced SpeedStep Technology. Це дуже сильна штука, що дозволяє знизити температуру. Зараз йдемо і швиденько перевіряємо чи включено використання цих технологій.

У Windows 7 заходимо в «Панель управління -> Електроживлення» і дивимося який план електроживлення активний. Зазвичай можна вибрати «Збалансований», «Висока продуктивність» і «Економія енергії». Для роботи технологій Cool’n’Quite або Enhanced SpeedStep Technology виберіть будь-яку, крім «Висока продуктивність». Не бійтеся, продуктивність від цього не постраждає.

збалансований режим

У Windows XP там же треба вибрати «Диспетчер енергозбереження».

диспетчер енергозбереження

Технологія енергозбереження має бути включена в BIOS. Зазвичай так і є, але якщо ні, то зайдіть в BIOS і завантажте налаштування за замовчуванням.

Щоб перевірити чи працює технологія енергозбереження нам знадобиться не вимагаюча встановлення безкоштовна програмка CPU Rightmark.

Слід згадати, що при проблемному, або розігнаному залізі можуть з’явитися збої при активації технологій енергозбереження.

У хороших материнських платах вбудовані додаткові технології охолодження чіпсета. Для їх роботи потрібно вивчати інструкцію і софт до конкретної моделі. Кому треба – розбереться.

У цій статті ми розібрали які бувають ознаки перегріву комп’ютера і як з цим боротися. Ще варто добавити, що через перегрів може вимикатися ноутбук. Якщо вам відомо щось ще цікаве, то напишіть про це в коментарях, всім буде дуже цікаво почитати. А в разі коли Ви замітили найменшу несправність і самі немаєте можливості її виправити, то спеціалісти СЕРВІС ІТ ПЛЮС допоможуть у вирішенні даної несправності.

4 thoughts on “Як боротися з перегрівом комп’ютера

 1. Marik

  Прочитав статтю про перегрів компютера, допомогло. Дякую!

  Reply
 2. taras

  доброго вечора! перегрівається ноутбук, хочу принести вам на чистку! скажіть скільки часу триває чистка? ноутбук робочий, потрібно максимально швидко його почистити, чи це можливо?дякую!

  Reply
  1. Андрій Євчук

   Доброго дня! Чистка ноутбука, заміна термопасти та при потребі силіконових прокладок триває приблизно 1 год.. Дякуємо Вам!

   Reply
 3. Тарас

  Доброго дня. Скажіть будь ласка, в мене спочатку на моніторі ноутбука HP630 були якісь артефакти а зараз зовсім чорний екран, напевне згоріла відеокарта. скільки коштує її заміна?

  Reply

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *