Відновлення інформації

Спочатку, коли в інтернеті тільки почали з’являтися статті на те як виконати «Самостійний ремонт жорсткого диска», або «Як відремонтувати жорсткий диск своїми руками» – у нас волосся ставало дибки від безглуздих і фатальних порад.

Концентрація дурниць в цих текстах обмежувалася тільки фантазією письменника. Досить часто, далекого від технологій відновлення даних. Цілком серйозно описувалися способи вскриття жорсткого диска в побутових умовах. Тексти забезпечувалися відповідними, на їхню думку, фотографіями з інтернету, при чому зовсім не своїми фотографіями виконаних робіт.

Наша перша реакція була така: «Як же так. Це ж веде псування накопичувача і втрати даних назавжди. Навіщо вони це роблять?! Люди своїми руками псують диски і зменшують шанси відновлення даних ». Але минув час, і ми полюбили ці тексти всією душею.

Ще б! Вони збільшили вартість робіт в 2-3 рази. У ряді випадків обсяг відновленої інформації значно менше, ніж міг би бути, якби влучив накопичувач до нас відразу. Але нас в цьому дорікнути складно. Коли скоро людина хоче стати хірургом відразу після перегляду кількох сторінок в мережі і пари переглянутих відео на Youtube, без багаторічного навчання і набуття досвіду – це його справа.

Але якщо ви не збираєтеся втратити свої дані назавжди, то просто наберіть наш номер телефону і працівники Сервіс ІТ плюс нададуть вам консультацію.

Логіка або фізика?

У колі професіоналів проблеми жорстких дисків прийнято умовно розділяти на логічні і на фізичні. При цьому не виключається комбінація цих проблем. Найчастіше фізичні проблеми стають причиною логічних проблем. І це сильно збільшує кількість вирішуваних завдань.

Логічні проблеми жорсткого диска, це проблеми з файловими системами, розміткою диска, таблицями розділів. Це проблеми зі структурами зберігання даних. При цьому мається на увазі, що сам жорсткий диск справний.

Логічні проблеми доступу до даних

Уявіть велику кімнату в бібліотеці. Багато стелажів з осередками для книг. Це ваш жорсткий диск. Книги – це дані на диску. На столі в коробці купа карток. Це картотека. У ній записано, де лежить якась книга. Картотека – це файлова система. Вона дозволяє отримати швидкий доступ до книг. Ви завжди знаєте, де лежить якась книга тому, що записуєте в картотеку все зміни.

Таблиця розділів.

Логічні диски «С», «D», «E» і т.д. на одному фізичному жорсткому диску. Це таблиця розділів диска. Кімнат в бібліотеці може бути кілька.

Форматування диска.

Якщо знищити картотеку, то книги не випаруються. Можна буде знайти, де знаходиться та чи інша за деякими критеріями, ознаками розташування, кольором обкладинки і т.п.

Дефрагментація даних.

Дев’ять книг із серії можуть лежати на одній полиці, а чотири – на протилежній поличці яка звільнилася. Це називається логічна організація зберігання даних на накопичувачі, і об’єднується одним терміном – файлова система. Проблеми з файловими системами з’явилися разом з першими пристроями для зберігання даних: дисководами, дискетами, першими жорсткими дисками.

Файлові системи (картотеки) пошкоджуються в результаті збоїв устаткування, дій комп’ютерних вірусів, перезаписувати з необережності і т.д. Знаючи особливості будови різних файлових систем можна отримати з накопичувача втрачену інформацію, якщо вона там залишилася.

На зорі комп’ютеризації жорсткі диски мали обсяги всього в десятки мегабайт. Операційні системи і файлові системи були прості. Наприклад, відновлення даних операційної системи DOS з файлової системи FAT16 в більшості випадків виконувалося вручну за допомогою утиліти Norton Disk Editor, і займало небагато часу.

Жорсткі диски з кожним роком збільшували обсяги. Файлові системи удосконалювалися, і в основній масі стали журнальованими. І як зазвичай, людина переклала складну і копітку роботу на машину, написавши програми. Аналізом сучасних файлових систем займається комп’ютер під управлінням відповідної програми.

Поширені логічні проблеми

  • При підключенні диска з’являється повідомлення, схоже на: «Жорсткий диск не відформатовано. Провести його форматування? » в такому випадку пошкоджено таблицю розділів.
  • Не додається буква потрібного диску в провіднику Windows.
  • Помилково відформатували не той диск.
  • Потрібно відновити інформацію після переустановлення ОС Windows, або інший ОС.
  • Видалили потрібні файли з диска.
  • Пропали потрібні файли з диска.

Тут нам допомагає та особливість, що дані з жорсткого диска фізично не видаляються, при видаленні або форматуванні.  Просто, то місце, яке займали ці дані, позначається вільними і доступними для використання. Результат відновлення залежить від майстерності фахівця. Чим більше рішень різних ситуацій він знаходив, тим більше шансів, що він зможе якомога максимально повно витягти ваші дані.

Ми вирішуємо подібні проблеми досить часто. Але всі перераховані проблеми легко і якісно вирішити за умови, що після їх виникнення не проводився запис на жорсткий диск і власник самостійно без досвіду не робив ніяких дій.

Спрощено, процес відновлення інформації виглядає наступним чином:

  • зробити повну копію диска,
  • підключити копію до комп’ютера,
  • виключити запис на копію,
  • виключити вплив операційної системи на копію,
  • провести аналіз всієї копії,
  • витягти інформацію,
  • перевірити цілісність,
  • якщо результат не задовільний – повторити з іншими параметрами,
  • продемонструвати замовникові.

Але кого з всезнайків це турбує? Як виглядає цей процес в їхніх очах? Безкоштовно скачати програму і відновити з її допомогою інформацію. Немає часу робити копію. Часто інформацію відновлюють на цей же диск (тобто виробляють запис). А в кінцевому результаті – БІНГО! Програма помилилася, і файли не відкриваються. Завдання ускладнюється.

Самий правильний вчинок, який ви можете зробити, якщо не розумієте, як самостійно відновити потрібну вам інформацію – не пускайте всезнайка за ваш комп’ютер.

У разі ж частково несправного жорсткого диска з проблемами читання – починаються Великі проблеми. Апаратні (фізичні) проблеми жорсткого диска. Фізичні проблеми з жорстким диском, це проблеми зі станом самого жорсткого диска як пристрою. При наявності фізичних проблем накопичувач не може виконувати своїх функцій.

Опис симптомів фізично-несправних жорстких дисків.

  • жорсткий диск гальмує,
  • не вмикається,
  • не розкручується,
  • не визначається,
  • не читає частину поверхні,
  • не читає всю поверхню,
  • не записує,
  • не дає доступ до даних …

Частина несправностей жорсткого диска обумовлено його пристроєм, частина – недбалим поводженням. А з недавніх пір з’явилася маса жорстких дисків з рукотворними проблемами. Частина дисків знищена власноруч через переоцінку своїх можливостей. Не останню роль в цьому відіграють доступні в мережі шкідливі статті та відеоматеріали.

Статті типу «Як просто зробити це» і «Як самостійно відновити інформацію за допомогою такої-то програми» написані якщо і професіоналами, то в області копірайтингу.

Подумайте самі, який сенс фахівцям з жорстких дисків писати статті для таких сайтів, і давати безкоштовні уроки? Хочете навчитися у професіонала? Вам доведеться заплатити за навчання. Або розвиватися самостійно, методом проб і помилок, купуючи на виручені від ремонту жорстких дисків гроші, несправні жорсткі диски для дослідів. Що найменше років так 2.

У підсумку, коли ваш диск потрапить до хорошого фахівця після ряду експериментів, то вас чекають неприємні сюрпризи. Вартість, обсяг даних, неможливість відновити ваші дані. І вам доведеться взяти на себе відповідальність за такий результат. Будьте обачні при виборі виконавця, якщо вам дорога інформація на жорсткому диску. Не дозволяйте розкривати жорсткий диск з цікавості!

Для прикладу покажемо під мікроскопом вскритий вінчестер він же жорсткий диск, він же HDD в побутових умовах без спеціальної барокамери. І це при умові що даний пристрій вскривався в чистому приміщенні, але це аж ніяк не зашкодило попаданню бруду.

Ремонт вінчестера

На фотографії пронумеровані:

  • головка, що летить над поверхнею диска,
  • відбиток пальця,
  • частка пилу
  • людську волосину

Розкривати жорсткий диск потрібно: в спеціально обладнаній лабораторії, з розумінням, для чого ви це робите, якщо інші методи відновлення інформації неспроможні допомогти в даному випадку.

Діагностика жорсткого диска

Ще одна поширена помилка при відновленні інформації з жорсткого диска – невірна діагностика стану жорсткого диска. Або повна відсутність діагностики.

В 95% випадків причиною звернення до нас є те, що диск отримав удар або його впустили. Це підтверджує наша статистика. Проти статистики не попреш! А це означає, що на магнітних дисках є подряпина, або в гіршому випадку подряпини.

Подряпини несуть в собі серйозну загрозу для життєздатності жорсткого диска, якщо з ними працювати неправильно. Їх потрібно обходити стороною. Інакше вони все зіпсують. І у вас не буде другого шансу відновити інформацію.

Перш ніж запускати будь-яку програму, потрібно розуміти стан жорсткого диска.

Ось приклад. Жорсткий диск мав подряпину на одній з двох поверхонь.

ремонт вінчестера

Бачите невелику темно-синю ділянку зліва від червоної стрілки спочатку першої поверхні жорсткого диска? Це ділянка, де швидкість читання жорсткого диска падає майже до нуля. Сектори диска практично не читаються. Так виглядає подряпина на графіку читання нашого обладнання. Вузько локалізовані проблеми поверхні, при тому, що інші в нормальному стані, і графіки читання близькі до ідеальних.

Жорсткий диск має 2 пари головок, і дві робочі поверхні – 0 і 1. Згадуємо, що в цифрових технологія нумерація починається з 0.

Подряпина розташовувалася на початку диска на 1 поверхні. В даному випадку, так вийшло, що це місце, де знаходиться файлова система (картотека). Однак перш ніж розбирати таблицю розміщення фалів програмним способом, потрібно було зробити максимально повну копію цього диска. Віднімати обидві поверхні, з необхідною кількістю стрибків і пропусків. Потім дочитати непрочитані ділянки. І лише потім приступати до аналізу жорсткого диска.

На даному диску клієнт без відповідного досвіду запустив програму для відновлення логічно пошкодженої інформації, не вникаючи в суть проблеми. І все пішло не так, як очікували. Диск, що називається, «запилився» по ​​верхній поверхні номер 1. Частина інформації, яка була на жорсткому диску – безповоротно загублена.

Амфібіаторна асфіксія або дитяча наївність?

Всім людям хочеться заощадити. І на цьому бажанні маркетологи будують схеми продажу товарів і послуг. Акції, знижки, бонуси, бали,  подарунки – весь цей лохотрон побудований на бажанні заощадити.

Безперечно, коли один і той же товар коштує по-різному в двох магазинах поруч, вибір очевидний – ціна. У вас є вибір.

Якщо мова йде про порятунок важливих даних жорсткого диска, порівняти якість виконаних послуг ви можете тільки постфактум. Після того, як вам виконали роботу, або не змогли її виконати. Але пам’ятайте, в більшості випадків шанс відновити ваші файли може бути тільки один.

Дивлячись на пошукові запити «безкоштовно відновити …», «відновлення … безкоштовно», можна зробити висновок, що у кого-то це бажання переростає в нав’язливі стани. Ви серйозно? Безкоштовно?

Для того, щоб успішно відновлювати інформацію з жорсткого диска, флешки або карти пам’яті потрібно немало витрачених гривнів і тисячі годин на формування досвіду.

Відновлення інформації зовсім не та послуга, де потрібно ходити з жорстким диском або флешкою ​​по місту, здавати його в різні майстерні, і вибирати по своїм суб’єктивним очікуванням вартості робіт. Запорука успішного відновлення, це професійне обладнання плюс серйозний досвід. Боїтеся втратити цінну інформацію? Шукайте професіоналів з хорошою репутацією і лише тих, які спеціалізуються виключно на відновленні інформації з певного типу накопичувачів.

Наприклад, людина маючи немалий досвід ремонту у відновленні жорстких дисків не може знайти часу освоїти принципи відновлення і накопичити досвід для відновлення флешок і карт пам’яті. Але інший інженер, який займається відновленням тільки флешок і карт пам’яті, накопичив якісний багаторічний досвід, і він в відновленні інформації з флешок кращий з кращих.

Кому довірити відновлення інформації і не пошкодувати про це?

  • Виконавець повинен мати професійне обладнання та колосальний досвід. Одне без іншого не має практичної користі.
  • Виконавець повинен спиратися на те, що ваша інформація безцінна. І проводити маніпуляції, грунтуючись на цьому.
  • Вибирати виконавця виходячи тільки з наявності знижки або низької ціни – погана ідея.
  • Довірити жорсткий диск знайомому комп’ютерщикові, установщика програм, настройщик Windows – погана ідея.
  • Довірити жорсткий диск в майстерню / ларьок по ремонту мобільної електроніки – погана ідея.

Ми не хочемо нікому вказувати, що робити, або чого «ні в якому разі не робити». Нам щиро шкода людей, які пізно усвідомили, що вони пішли невірним шляхом. Ми б раді їм допомогти, але вже пізно.

Якщо цей текст допоможе комусь уникнути незворотної втрати цінної інформації, то нам буде приємно усвідомлювати, що ми не дарма його написали. Ми вам від щирого серця бажаємо, щоб ваша інформація ніколи не втрачалася.

Share this post: