Не включається ноутбук

Хочеться розповісти Вам про те, що робити коли не включається ноутбук і яке при цьому рішення. Ноутбук попрацювавши рік-другий і перестав включатися? А може і зовсім не попрацював?

Що ж, неприємність така трапляється, і в цій статті я розповім, що можна зробити, щоб вийти з даної ситуації самому, і коли потрібно звертатися до фахівців в сервісний центр з ремонту ноутбуків.

Отже всі проблеми з ноутбуком можна розділити на дві частини – апаратні і програмні. Апаратні – це фізичні проблеми з влаштуванням, тобто коли потрібен ремонт на більш складному, а інколи і на досить серйозному рівні. А програмні можна вирішити на місці, не встаючи зі стільця. Сюди відносяться проблеми з налаштуванням BIOS, операційною системою і програмами.

Спочатку визначимося зі своєю проблемою. Якщо ноутбук не включається взагалі, тобто не подає ознак життя, то проблема точно апаратна. Якщо справа доходить до завантаження Windows але потім щось йде не так, зависає, перезавантажується, то тут 50/50. Далі я буду описувати які кроки діагностики, а ви можете пропускати ті проблеми, яких у вас немає. Точна діагностика несправності – це вже половина ремонту.

  • Ноутбук не включається і не подає ознак життя
  • Шумлять вентилятори, але не працює екран ноутбука
  • Включається, показує заставку, або щось пише і зависає
  • Ноутбук перезавантажується або вимикається
  • Пише, що неможливо запуститися з завантажувального пристрою
  • Windows починає завантажуватися, але все погано …

Ноутбук не включається і не подає ознак життя

У більшості випадків ми маємо проблему з живленням. Перше, що необхідно зробити – підключити ноут до блоку живлення і перевірити що в розетці є напруга :). Зазвичай на адаптерах живлення є лампочка, яка свідчить про його працездатності. А на ноуті є лампочка яка сигналізує про включення в мережу та заряд батареї.

Найчастіше – не працює блок живлення, або працює неповноцінно (тут тільки пробувати аналогічний робочий, або ж міряти тестером хто знає що це таке і як ним користуватися), погані контакти в роз’ємах, перебиті або перегнуті дроти. Подивіться на все це і зробіть висновок – на якому етапі пропадає живлення.

Що робити, щоб не було проблем з роз’ємом живлення? Для уникнення даної проблеми раджу на майбутнє вставляти спочатку штекер живлення в ноутбук, а потім тільки шнур живлення в розетку. Цим самим ми виключаємо можливість короткочасної появи іскри в момент підключення штекера, яка псує контакти.

Якщо все «горить», а ноутбук так і не включається, то проблема може бути не в блоці живлення. Спробуйте ще витягнути батарею і знову включити пристрій без неї, потім через 10 хвилин поставити акумулятор назад. Також відключіть всі підключені зовнішні пристрої (можна відключити і Wi-Fi адаптер якщо конструкція дозволяє).

Пробуйте включити і якщо запрацювало, то по черзі повертайте пристрої, і так ви зможете визначити в чому була справа.

Якщо у вас не включається ноутбук і ще залишилася гарантія, то негайно звертайтеся в сервісний центр!

Мабуть, це все що ви зможете зробити самостійно без розбирання ноутбука чи блока живлення, якщо він вже зовсім не подає ознак життя. Серед більш серйозних причин може бути неробоча материнська плата, поламаний внутрішній контролер живлення, обрив контактів всередині пристрою, збій прошивки БІОС та інші.

Шумлять вентилятори, але не працює екран ноутбука

Може бути таке, що сам ноутбук включається, але не працює екран. Придивіться до монітора, можливо там щось є, але не працює підсвітка. Визначте гарячі клавіші включення підсвітки на своєму буку та натисніть їх. Наприклад, на багатьох моделях Lenovo це кнопки «Fn + F2».

Матриця може і правда не працювати, а ще можливі різні артефакти замість зображення. Вірний спосіб перевірити винен екран чи ноутбук – за допомогою зовнішнього монітора, підключивши його до VGA-виходу. Якщо на ньому картинка буде, то точно не включається екран ноутбука.

Часто причиною несправності може бути дискретна відеокарта, особливо це стосується тих, хто любить пограти в ігри на ноут. Через погану систему охолодження, запиленість / забрудненість або неправильного використання свого «друга» відеокарти перегріваються і швидше ламаються. Особливо цим страждають відеокарти AMD Radeon.

Не потрібно грати з комп’ютером на колінах, на животі, в ліжку чи в будь-якому положенні, при якому закриваються вентиляційні отвори. Ви запитаєте чому? Та дуже просто – коли ви зикриваєте отвори з яких виходить тепле повітря то ноутбук перегрівається.  І взагалі, якщо ноутбук не позиціонується виробником як явно ІГРОВИЙ, то не рекомендується на ньому довго грати у важкі іграшки, навіть якщо він їх тягне. Навіть якщо на свій страх і риск ви вирішили пограти в гру, то слідкуйте за температурою відеокарти.

Так от, якщо справа в відеокарті, то спробуйте її витягнути, якщо дозволяє конструкція, або відключити за допомогою перемикача, який присутній на деяких моделях. Без дискретної відеокарти «бук» може працювати, просто не підуть вимогливі ігри.

Можуть бути і більш серйозні причини: відсутній / не працює процесор або пам’ять, бита прошивка BIOS, неробочий північний міст ноутбука (проблеми з материнською платою).

Включається, показує заставку, або щось пише і зависає

Може бути що з’являється початкова заставка, або виводиться інформація про ноутбук, але далі нічого не відбувається, також щось пищить, або пише про помилки. Ймовірна причина – проблеми з настройками BIOS. Можливий варіант вирішення проблеми це  потрібно просто увійти в BIOS і скинути всі налаштування за замовчуванням.

У різних версіях цей пункт може бути в різних місцях, але називається приблизно однаково «Load BIOS Defaults» – ключове слово «defaults». Потім вийдіть із збереженням налаштувань («Save Settings and Exit»).

Зверніть увагу, можливо система повідомляє про якусь помилку, але подальше завантаження можливе лише потрібно натиснути кнопку. Наприклад, може написати «Press F1 to continue», що значить потрібно натиснути F1, щоб продовжити завантажуватися. Зазвичай таке буває коли сідає батарейка на материнській платі (не плутати з великим акумулятором), тоді збивається час і налаштування біоса. Батарейку потрібно міняти в сервісному центрі, якщо немаєте відповідного досвіду. Також можна пошукати в інтернеті як замінити батарейку біоса і на свій старх і ризик зробити це.

Це найпростіше, що можна зробити самому. Проблеми можуть бути більш серйозні, наприклад дає збої жорсткий диск або оперативна пам’ять.

При певних знаннях проблеми з жорстким диском наосліп можна діагностувати прислухавшись до ноутбука  Робочий диск при включенні розкручує двигун і пару секунд потріскує, зчитуючи інформацію (якщо вінчестер не є SSD). При проблемах двигун кілька разів може безуспішно намагатися запуститися, або головки циклічно потріскують, намагаючись щось прочитати з пластин, при цьому на екрані все висить. Як варіант все може працювати і вінчестер правильно постукує але є биті кластера і тоді компютер також може зависати. Як дізнатися чи биті сектори? Дуже просто є спеціальні програми які при тесті показують справність Hdd – наприклад Victoria.

Деякі моделі мають легкий доступ до планок оперативної пам’яті. Якщо є підозри на неї, то можна спробувати зняти планки, почистити обережно контакти (ластиком почистити по контактах оперативки). Якщо не допомогло, то залишайте по одному модулю пам’яті (якщо їх декілька) і пробуйте запустити. Якщо планка всього одна, то переставте її в інший слот, або ж якщо є інший ноутбук чи інша оперативка, то попробувати поміняти місцями. Можливий варіант перевірити пам’ять спеціальною програмою, наприклад MemTest.

Ноутбук перезавантажується або вимикається

Ноутбук може нескінченно перезавантажуватися ще до спроби завантаження Windows. Це серйозна апаратна проблема, можливо перегрів південного моста, як правило, через коротке замикання в ньому.

Або перегрів процесора через забитий пилом кулер, нещільне прилягання радіатора чи засохшої термопасти, або прогорілих термопрокладок. Але таке буває рідко і, в основному, супроводжується високими оборотами вентилятора і нагрівом корпуса. При цьому ноутбук може вимикатися чи перезавантажуватися в різні моменти.

При відсутності, або поганому живлені може спостерігатися така картина: пристрій включається, але швидко гасне через сівшу батарею.

Пише, що неможливо запуститися з завантажувального пристрою

Можуть бути різні повідомлення англійською мовою, наприклад «Error loading operating system» чи щось подібне. Вже не скажеш що ноутбук не включається, якщо справа дійшла до цього. Спершу витягніть всі флешки і диск з приводу і перезавантажте його. Якщо не допомогло, то справа, або в апаратній, або в програмній проблемі жорсткого диска.

Перше – вирішується зверненням до сервісного центру, але спочатку потрібно перевірити, що проблема в диску. Найдоступніший спосіб – перевстановити Windows самому. Якщо допомогло, то значить проблема була на програмному рівні і тоді не слід нікуда йти, якщо ж не допомогло, тоді краще не ризикувати, а віднести ноутбук в спеціалізований сервіс, або ж викликати майстра додому.

Windows починає завантажуватися, але все погано …

Такий собі варіант, що як завжди починається завантаження Windows, але потім ноутбук сам перезавантажується, з’являються помилки на чорному або синьому екрані. Тут знову ж таки, може бути проблема в «залізі», тобто апаратні збої, але не виключений варіант і програмних несправностей.

Вірний спосіб перевірити, знову ж таки – заново встановити Windows. «Лайт» варіант перевірки – запуститися з завантажувальної флешки з Windows. Якщо ноутбук з нею буде себе вести аналогічно погано, то ймовірно справа дрянь, потрібно нести в ремонт. А взагалі проблеми завантаження Windows це вже зовсім інша історія …

Підведемо підсумки

Так що ж робити якщо ноутбук не включається? Спершу подумайте після чого це сталося, що з ним робили востаннє. Якщо довго грали в ігру, то ймовірно стався перегрів відеокарти або інших чіпсетів ноутбука і тут потрібен кваліфікований ремонт. Якщо встановлювали якісь програми, попробуйте перезавантажити якщо не вийде тоді слід спробувати перезагрузитися в безопасному режимі і відновити систему до останьої вдалої загрузки Windows. Основні проблеми які можна діагностувати і/або вирішити самому я в статті описав. Наостанок пораджу не робити необачних і поспішних висновків та не розбирати ноутбук без належного досвіду.

Share this post: