Калібрування акумулятора ноутбука

Калібрування акумулятора ноутбука

Стаття підготовлена фахівцями iGroup Ukraine

Привіт. Вітаю Вас на блозі нашого сервісного центру по ремонту ноутбуків. Сьогодні розкажу трохи про калібрування акумулятора ноутбука, нюанси даного процесу та особливості. Дана стаття, при уважному прочитанні, вбереже Вас від зайвих витрат, повязаних з купівлею нового акумулятора.

Трохи теорії. Акумулятор ноутбука можна розділити на дві частини:

 • Контролер (блок керування);
 • Елементи живлення.

Елементи живлення, як правило, Li-ion, безпосередньо служать для акумулювання електричного заряду в акумуляторі. Контролер відповідає за процес заряджання акумулятора та безпосередньо за “життя” акумулятора ноутбука. Вихід з ладу контролера фактично означає вихід з ладу акумулятора, але про це якось іншим разом.

Саме завдяки роботі контролера операційна система отримує відомості про заряд акумулятора у відсотках, (скільки залишилось часу роботи ноутбука без підзарядки), а також само про температуру акумуляторної батареї.

Наприклад, коли ваш акумулятор заряджений наполовину, в пам’яті контролера є відповідне значення, припустімо 50%. Але в процесі використання акумулятора може скластися така ситуація: ваш акумулятор має реальний заряд, рівний 50% його місткості, а в контролері акумулятора маємо значення, яке говорить нам і ноутбуку, що акумулятор заряджений лише на 20%.

Калібрування акумулятора ноутбука

Тепер розглянемо, що в такому випадку відбувається. А відбувається ось що: ви продовжуєте працювати від акумулятора на своєму ноутбуці, і акумулятор розряджається ще на 10%, його реальний заряд стає рівним 40%, а заряд згідно контролеру – 10% і ноутбук слухняно вимикається або переходить в сплячий режим, щоб уникнути втрати даних. Все б нічого, акумулятор “сів”, ноутбук акуратно вимкнувся. Але реальний заряд вашого акумулятора в даній ситуації – 40%! І цього заряду легко б вистачило ще приблизно на годину автономної роботи.

Саме для того, що б уникнути такої ситуації необхідно зробити калібровку акумулятора.

Мінуси невідкаліброваного акумулятора:

 • Значно менший час роботи без підзарядки (залежить від стану занедбаності);
 • Зменшення терміну служби акумулятора.

Цих двох пунктів вже достатньо для того, щоб провести калібровку акумулятора Вашого ноутбука.

Калібрування акумулятора ноутбука можна провести різними способами. Наприклад, для калібрування акумулятора ноутбука Asus можна скористатися утилітою, яка є в BIOS практично будь-якого ноутбука Asus. Можна використовувати різні програми. Але давайте розглянемо найпростіший і універсальний спосіб.

Для початку вам необхідно підключити ноутбук до блоку живлення (зарядного пристрою) і повністю зарядити акумулятор до 100%. Потім зайти в панель керування Windows і в налаштуваннях електроживлення відключити вимикання ноутбука і перехід в сплячий режим при низькому заряді акумулятора, тобто прибрати галочку “дозволити використовувати сплячий режим”. Там же в налаштуваннях прибрати “галочки” відключення: екрану, жорсткого диска і заставки. Потім для калібрування акумулятора потрібно розрядити його до абсолютного нуля.

Характерною ознакою невідкаліброваного акумулятора є тривала робота ноутбука при заряді акумулятора 0-1%. Після того як акумулятор буде повністю розряджено ноутбук вимкнеться. На даному етапі ми отримуємо повністю розряджені елементи живлення і запис в контролері 0%. Увага! Якщо в такому стані залишити акумулятор в ноутбуці і не зарядити його – швидше за все він “помре” від тривалого розряду (одна з властивостей Li-ion елементів).

Тому, не зволікаючи, підключаємо ноутбук до мережі і повністю заряджаємо акумулятор. Все. Калібрування акумулятора завершено. Ця операція займає від 2-х до 10-й годині в залежності від ємності акумулятора і його стану, але калібрування акумулятора дуже важлива для його нормальної роботи і ноутбука в цілому. Рекомендую робити калібрування акумулятора раз на півроку, а при активному використанні автономного режиму ноутбука – кожен місяць.

Ще кілька фактів про акумулятори для ноутбуків:

 • Акумулятори для ноутбука мають робочий діапазон +15 – +35 градусів за Цельсієм;
 • Не можна допускати тривалого розряду акумулятора;
 • Рекомендується раз на місяць робити повний цикл перезарядки (навіть якщо не використовуєте автономний режим);
 • Середній час роботи акумулятора: 2-3 години (12-15 годин це рекламних хід і не більше).

Калібрування акумулятора дуже важливий момент в процесі експлуатації ноутбука і навіть дивно, що про це в інструкції по експлуатації пишуть лише деякі виробники ноутбуків. Цікаво чому? Адже, це повинен знати кожен користувач ноутбука, що б не звертатися періодично до виробника за покупкою нового аккмулятор … оп … здається, я відповів на своє запитання.

Один коментар до “Калібрування акумулятора ноутбука

 1. Марія

  Доброго дня)
  Мій ноутбук має 1,5 року…і сьогодні мені вискочило, що рекумендується замінити батарею(..
  Чому так?..і чи можна мені калібрувати батарею, чи воно не зашкодить їй?)

  Reply

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.