архіватор

Архіватор

Архіватор – це програма, яка дозволяє зменшити розміри файлів шляхом їх об’єднання в один або декілька архівів. У процесі архівування замість повторюваних у файлі фрагментів записується інформація про їх кількість, що вкрай зручно для зберігання і перенесення даних.

Найпростіші архіватори під час архівування лише об’єднують дані, які містяться в файлах, до загального архіву. Після об’єднання створений архів повинен неодмінно містити відомості, що включають імена вихідних файлів і інформацію про їх величину для подальшого відновлення. Деякі архіватори здатні ще й зберігати метадані файлів, наприклад, право доступу або час створення, що видаються операційною системою. При цьому, коли програма створює архів, обробляються і бінарні і текстові дані. Текстові файли, виходячи з виду архіватора, стискаються в кілька разів. Бінарні файли, в залежності від їх особливостей, можуть стискуватися як в десятки разів, так і практично не стискатися.

архіваторВ процесі архівації дані можуть бути упаковані як в один файл, так і в кілька, наприклад, в каталог, що містить в собі підкаталоги. Деякі архіватори дозволяють створювати багатотомні архіви, що дуже зручно при необхідності розбити великий обсяг даних на кілька томів. Особливо це практично в випадках, коли інформацію необхідно переслати по електронній пошті, де є чіткі обмеження за обсягом даних, що пересилаються.

Далі після архівації, щоб отримати інформацію, що міститься в архіві, необхідно його розпакувати. Ця дія здійснюється як самими програмами-архіваторами, так і парними до них програмами, званими разархіваторами. У деяких випадках архіватори дозволяють створювати користувачу такі архіви, які вже містять в собі дані програми розпакування і при подальшому отриманні інформації не вимагають додаткових дій. Такі архіви іменуються саморозпаковуючими.

Існує величезна кількість програм-архіватовір. Основний їх підрозділ відбувається на два види: пакувальників та компресорів. Архіватори-пакувальники тільки створюють загальний файл з вихідних даних, в той час як компресори ще і стискають цей файл, зменшуючи розмір на виході. Як правило, в операційних системах, таких як Windows або MS-DOS, використовуються універсальні архіватори, які поєднують в собі відразу обидві перераховані вище функції.

Виділяють також окрему класифікацію архиваторів, засновану на різних методах стиснення інформації, які вони використовують під час своєї роботи.

До загальновідомих архіваторів відносяться

  • WinZIP,
  • WinRAR,
  • WinACE

і ін. І після архівації в імені файлу прописується розширення, яке вказує на програму, що створила цей архів (* .zip, *. Rar і т.д.)

Найбільш відомий архіватор в Україні – програма WinRAR, яка була створена в нашій країні. Вона має ряд переваг, які роблять її вельми затребуваною серед користувачів. Так WinRAR крім своїх архівів підтримує ще й інші типи архівів, наприклад, * .arj. Сама програма базується на високоефективному методі стиснення, іменованому solid (безперервний), що дозволятиме стискати розміри файлів на 10-50%. У WinRAR передбачена можливість створення архівів, багатотомних, а також встановлення захисту архіву від несанкціонованих змін паролем. А при пошкодженні WinRAR існує можливість їх повного або часткового відновлення.

Кожен раз, коли в офісі смарт-сервісу проводиться програмний ремонт ноутбуків і комп’ютерів, в обов’язковому порядку встановлюється і налаштовується програма-архіватор. Це може бути архіватор з вільно-поширюючих, а може бути і платний, більш звичний користувачеві. Без архіватора набір ПО комп’ютера можна вважати неповноцінним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.